W niedzielę, 26 września 2021 r. w Ogrodach Hortulus Spectabilis obyło się IV Dyniowe Garden Party! Piękna pogoda dopisała, a do ogrodów przybyło blisko 3000 tys. gości, co oznacza trzykrotnie większą frekwencję niż w latach ubiegłych!

Ogrody zdobiło mnóstwo dyniowych aranżacji. W kompozycjach wykorzystane zostały różne odmiany dyni w tym Longe De Nice, Hokkaido, Autumn Wings, Turban, czy Sweet Dumpling. Dodatkowo do ogrodu można było przyjść z własnym dyniowym dziełem. W czasie wydarzenia odbył się konkurs dyniowych cudaków. – rzeźb lub konstrukcji, zbudowanych z przyjemniej jednej dyni. W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 20 prac. Ostatecznie jury wyłoniło zwycięzcę konkursu oraz nagrodziło wyróżnieniem jedną z prac. Nie zabrakło również pokazów florystycznych. 5 kursantek Policealnej Szkoły Cosinus Plus, prezentowało swój kunszt florystycznych tworząc kompozycje z wykorzystaniem dyni, patisonów, traw oraz najpiękniejszych jesiennych bylin.

Głównym punktem programu była Dyniowa Gonitwa. Uczestnicy przed startem losowali dynie, z którą pobiegli i którą przekazywali sobie na trasie jak pałeczkę w sztafecie. W tegorocznej gonitwie wzięło udział prawie 100 biegaczy. W tym roku szczególnie liczna była grupa dzieci. Rozgrzewkę przed startem poprowadziła energiczna grupa Mamusiek z Gościna. Na mecie na biegaczy czekały pamiątkowe przypinki, napoje i aromatyczna zupa dyniowa. Dodatkowo uczestnicy gonitwy mogli zabrać do domu dynię, z którą pobiegli.

Na gości wydarzenia czekały również, dwa stoiska animacyjne. Świetlica w Strachominie oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” przygotowały zabawy plastyczne oraz ruchowe, oczywiście z dynią w roli głównej. Głodni przygód mogli wziąć udział w grze terenowej Dyniobranie.  W plenerze ogrodu ukryto 6 pkt., a przy każdym z nich czekała zagadka do rozwiązania. Jak się później okazało rozwiązanie wszystkich zagadek tworzyło przepis na zupę dyniową!

Jednym ze stałych punktów imprezy, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem było  ważenie i mierzenie Dyniowych Rekordzistek. Niestety w tym roku dynie pomimo dużych gabarytów, okazały się niezbyt ciężkie. Największy z okazów ważyła 35 kg. Rekord pobiły natomiast tykwy. W tym roku najdłuższa z nich liczyła 135 cm. Nie mniejsze emocje niż przy ważeniu pojawiły się również przy konkursie drążenia dyni na czas. Z uwagi na duże zainteresowanie zorganizowano dwie tury zmagań. W sumie do konkursu stanęło 12 osób, po 6 w każdej turze. Złoto powędrowało do Pań Zofii i Laury.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka po ekologicznych warzywnikach. Na spacer pt. „Moja ekologiczna uprawa” gości wydarzenia zabrała ogrodniczka i projektanta w Ogrodach Hortulus znana jako „Bylica”.  

Podczas wydarzenia w sprzedaży pojawiła się pełna gama produktów. Od dyni i ziół, aż po przetwory, octy, zakwasy i kosmetyki. Na gości wydarzenia czekały również dyniowe przysmaki w tym dyniowe placuszki, różne rodzaje gulaszu z dynią, sernik z dynia, czy aromatyczna zupa dyniowa.