1. Czy Hortulus to dwa oddzielne Ogrody?

Tak, kompleks Ogrodów pokazowych Hortulus składa się z dwóch ogrodów o odmiennej tematyce: Ogrodów Hortulus Spectabilis oraz Ogrodów Tematycznych Hortulus. Ogrody oddalone są od siebie o 2 km, każdy posiada własną infrastrukturę, kasy biletowe, bezpłatny parking, rowerowy przystanek oraz bezpłatne toalety. Każdy z ogrodów można zwiedzać niezależnie od drugiego. Polecamy jednak zakup biletu pakietowego w promocyjnej cenie do dwóch ogrodów. Bilet pakietowy można zrealizować w ciągu kilku dni, jednego dnia odwiedzając np. Ogrody Tematyczne, a drugiego – Ogrody Spectabilis.

2. Co to jest bilet pakietowy?

Bilet pakietowy to bilet do dwóch ogrodów – Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis. Niezależnie od tego czy zwiedzasz z grupą czy indywidualnie, bilet pakietowy kupisz taniej niż, dwa bilety do każdego z ogrodów osobno. Przy zakupie biletu pakietowego oszczędzasz między 20 a 30% ceny. W każdym z ogrodów możesz spędzić nawet cały dzień. Kupując bilet pakietowy, nie musisz się spieszyć by zwiedzić oba ogrody jednego dnia. Zwiedzanie możesz rozłożyć na dwa dni. Wykorzystany tylko w połowie bilet pakietowy, będzie ważny do końca sezonu, w którym go zakupiłeś. Pamiętaj jednak, że Ogrody Hortulus Spectbailis mogą być zamknięte w poniedziałki lub otwarte krócej. Sprawdź godziny otwarcia -> Bilet Pakietowy jest biletem promocyjnym, skasowany w połowie nie podlega zwrotowi.

3. Czy ogrody pokazowe mogą spodobać się dzieciom?

Jak najbardziej! Ogrody Hortulus to przestrzeń, powietrze, przyroda i przygoda. Wszystko to, czego naszej młodzieży brakuje w zatłoczonym mieście. Zwłaszcza większe Ogrody Spectabilis to wymarzone miejsce na spędzenie dnia z pociechami – zarówno tymi w wózkach, jak i biegającymi samodzielnie. Przestrzeń tego ogrodu oferuje dwa ogrody zabaw dla dzieci, teren do gier plenerowych oraz możliwość zabawy outdoorowej Labirynt Mocy, której planszę stanowi największy na świecie labirynt grabowy. Po poranku na plaży, można przyjechać do Ogrodów Spectabilis i spędzić w nich popołudnie do  wieczora (w sezonie ten kompleks otwarty jest do godz. 20:30) —> sprawdź godziny otwarcia na naszej stronie internetowej.

4. Czy w Ogrodach Hortulus są sprzedawane bilety rodzinne?

W Ogrodach nie mamy typowych biletów rodzinnych, natomiast dzieciom do lat 15 przysługują bilety w cenie ulgowej, co w komplecie z biletem pakietowym do Dwóch Ogrodów pozwala rodzinie na zakup wejściówek z dużymi korzystnymi rabatami.

5. Ile czasu zajmuje zwiedzanie Ogrodów Tematycznych?

Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych zajmuje około godziny. Pamiętaj, że bilet wstępu nie ma ograniczeń czasowych. Twój pobyt u nas jest ograniczony jedynie godzinami otwarcia Ogrodów – 7 dni w tygodniu, od godz. 9:30 (od poniedziałku do soboty), od godz. 10:00 (w niedziele). W ogrodach znajdują się licznie rozstawione ławki, krzesła i leżaki. Zatrzymaj się :na chwilę i odpocznij. Możesz u nas spędzić nawet cały dzień. Obok Ogrodów znajduje się CaffeBar Barwinek oraz Centrum Ogrodnicze z marketem Ogród i Galeria.

6. Ile czasu zajmuje zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis?

Zwiedzanie 45 ogrodów składających się na kompleks o powierzchni 16 ha, zajmuje ok. 1,5 – 3 h. Pamiętaj, że bilet wstępu nie ma ograniczeń czasowych. Twój pobyt u nas jest ograniczony jedynie godzinami otwarcia Ogrodów – od wtorku do niedzieli, od godziny 10:30. W wybrane poniedziałki Ogród może być czynny , jednak krócej  śledź nasz fb, tak znajdziesz aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia. Możesz spędzić u nas nawet cały dzień. W ogrodach znajdują się licznie rozstawione ławki, krzesła i leżaki. Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij, zrelaksuj się. Dodatkowo dla poszukiwaczy przygód przygotowaliśmy zabawę Labirynt Mocy, która może stać się doskonałą rozrywką podczas wycieczki do naszych Ogrodów. W Ogrodach Hortulus Spectabilis znajduje się caffebar, bistro Rumianek, gdzie można zjeść obiad oraz napić się kawy oraz letni caffebar Piwonia.

7. Jaka jest najkorzystniejsza opcja zwiedzania Ogrodów?

Najkorzystniej będzie zwiedzać kompleks Hortulus z promocyjnym biletem pakietowym, który uprawnia do zwiedzenia dwóch Ogrodów. Zwiedzanie można zrealizować w ciągu jednego dnia, przeznaczając na to minimum 3 godziny. Lub rozłożyć wizytę w Hortulusie na dwa dni – bilet promocyjny ważny jest do końca października bieżącego roku. Jeżeli decydujecie się na zwiedzanie Ogrodów w ciągu jednego dnia, warto rozpocząć od Ogrodów Tematycznych w godzinach porannych (od 9:30). Tam możesz wypić poranną kawę i zjeść domowe ciasto w Caffebarze Barwinek albo odwiedzić Centrum Ogrodnicze z marketem Ogród i Galeria, które znajduje się przy Ogrodach Tematycznych Hortulus. Jeśli chcecie kupić rośliny, dostępne są one tylko tu. Natomiast pamiątki i artykuły dekoracyjne znajdziecie również w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Serduszkowej Chacie. W Ogrodach Hortulus Spectabilis latem można zostać nawet do wieczora (ogrody są wówczas otwarte do 20:30). Ten kompleks posiada ogromny teren do zwiedzania, place zabaw, ławeczki oraz możliwość rozegrania zabawy plenerowej Labirynt Mocy w największym na świecie labiryncie grabowym. W trakcie pobytu w Ogrodach Spectabilis, warto skorzystać z oferty gastronomicznej CaffeBistroBaru Rumianek (czynny cały dzień), gdzie można zjeść obiad i odpocząć w cieniu brzozowego lasu. W sezonie wakacyjnym czynny jest letni CaffeBar Piwonia.

8. Jak się ubrać – czy strój w ogóle ma tu znaczenie?

W wyborze ubrania należy przede wszystkim kierować się prognozami pogody oraz zdrowym rozsądkiem. Ogrody Hortulus to atrakcja zewnętrzna. Nasz kompleks nie posiada specjalnego zadaszenia ani systemów usuwających wodę z ciągów pieszych czy ścieżek labiryntu. Pamiętajcie zawsze o obuwiu i odzieniu zewnętrznym dostosowanym do charakteru atrakcji (trawa, kamieniste ścieżki) i warunków atmosferycznych – ani burza, ani deszcz, ani wiatr nie uprawniają do zwrotu biletów. Jak mówi przysłowie – nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Przygotujcie się na wycieczkę do nas, bo nic tak nie psuje wakacyjnego dnia, jak nieodpowiedni strój 😉 Jeżeli nie zabierzesz ze sobą parasolki lub kapelusza, możesz kupić go w naszym sklepie.

9. Czy istnieje możliwość zakupu biletu prezentowego?

Tak, jest taka opcja. W celu dokonania transakcji należy skontaktować się z naszym działem rezerwacji drogą mailową lub telefonicznie. Kontakt: biuro@hortulus.com.pl lub tel. 602 610 041. Przygotujemy i wydrukujemy dla Was zaproszenie również na skorzystanie z oferty naszego CaffeBaru bądź Centrum Ogrodniczego bądź marketu „Ogród i Galeria”.

10. Od ilu osób można kupić grupowy bilet?

Bilet grupowy można zakupić w przypadku, gdy jednorazowo do ogrodu wchodzić będzie co najmniej 15 płatnych osób. Wiek osób nie ma znaczenia. Do kupienia jest również grupowy bilet pakietowy do zwiedzania dwóch Ogrodów.

11. Czy opiekun grupy również płaci za wstęp do ogrodu?

Opiekun oraz kierowca grupy wchodzą na teren ogrodu bezpłatnie. Przy grupie dzieci od 4 do 15 lat, na każde 10 osób 1 opiekun do ogrodów wchodzi gratis. Pamiętaj, że przewodnik Ogrodów Hortulus, nie jest odpowiedzialny za grupę a jego obecność nie zwalnia wychowawców oraz opiekunów z obowiązku pilnowania i kontrolowania podopiecznych. To jak zachowuje się grupa oraz ile wiadomości wyniesie z wycieczki w dużej mierze zależy od wychowawcy lub opiekuna grupy. Jeśli grupa będzie korzystała z posiłku, łatwiej i szybciej będzie zamówić obiad dla grupy na daną godzinę.

12. Jak można dokonać rezerwacji wycieczki dla grupy?

Rezerwacji możesz dokonać drogą mailową lub telefoniczną. Napisz do nas na adres: biuro@hortulus.com.pl lub zadzwoń 602 610 041 lub 515 824 450. Składając zamówienie podaj: datę i godzinę przyjazdu, ilość osób, numer kontaktowy do kierownika grupy. Napisz również czy zwiedzać będziecie dwa ogrody czy jeden. Jeśli grupa jest zainteresowana zwiedzaniem ogrodu z przewodnikiem, w obu ogrodach istnieje taka możliwość.

13. Czy ogrody można zwiedzać z przewodnikiem?

Tak, ogrody można zwiedzać z przewodnikiem. Przy grupie powyżej 15 osób, koszt przewodnika w Ogrodach Tematycznych to dodatkowe 12 zł od osoby (55 minut) a w Ogrodach Spectabilis dodatkowe 16 zł od osoby (90 min). Pamiętaj, że Ogrody Tematyczne oraz Ogrody Hortulus Spectabilis, to dwa oddzielne kompleksy. Jeżeli chcesz zwiedzić z przewodnikiem oba, zapłacisz 28 zł od osoby dodatkowo do kosztów biletu. Jeżeli zwiedzasz ogrody z rodziną lub grupą znajomych (do 15 osób) i chcesz wynająć przewodnika, zapłacisz dodatkowo 180 zł w Ogrodach Tematycznych i 240 zł w Ogrodach Spectabilis.

14. W jakim języku przewodnik może oprowadzić moją wycieczkę?

Przewodnik może poprowadzić program wycieczkowy w języku: niemieckim, angielskim, rosyjskim lub włoskim.

15. Czy Ogrody Hortulus można zwiedzać bez przewodnika? Czy są dostępne mapy Ogrodów?

Oczywiście, Ogrody Hortulus można zwiedzać bez przewodnika. Wsparciem dla turystów są mapy obu kompleksów. Mapa Ogrodów Tematycznych wydawana jest bez dopłaty każdorazowo do biletu. Natomiast plan Ogrodów Spectabilis można nabyć zarówno w kasie Marketu jak i w Serduszkowej Chacie. Istnieje możliwość dokupienia do planu kompletu Kart Bogów i wówczas możecie rozegrać zabawę plenerową Labirynt Mocy. UWAGA! Ta gra jest rozgrywana jedynie na terenie Ogrodów Spectabilis. Po zakończeniu zabawy można nabyć w Serduszkowej Chacie: Akt Zdobycia Labiryntu, Dekret Haniebny albo Certyfikat Zdobycia Wieży.

16. Czy emeryci i osoby niepełnosprawne mają zniżki?

Renciści, emeryci, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich opiekunowie mogą skorzystać ze zniżki jedynie przy zakupie biletu grupowego bądź pakietowego. Inne zniżki nie są przyznawane, poza zniżką dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo.

17. Czy w ciągu roku są dni, w które Ogrody można zwiedzić za darmo?

Tak. W sezonie mamy dwa dni, w które możesz odwiedzić za darmo jeden z naszych ogrodów – Ogrody Hortulus Spectabilis. Jest to Noc Kupały, podczas której świętujemy Przesilenie Letnie (Noc Kupały) oraz  Maskarada (Dzień Świra) odbywająca się w sierpniu, -> śledź nasze social media, aby nie przegapić tych wydarzeń. Aby skorzystać z tej promocji należy spełnić tylko jeden warunek – przyjść do nas w przebraniu.

18. W jakich godzinach można zwiedzać ogrody?

Pracujemy w zmiennym systemie czasu pracy, w zależności od pory roku. Sprawdź godziny otwarcia, jakie obowiązują w dniu, w którym planujesz nas odwiedzić. Pamiętaj, że bilety wstępu sprzedawane są maksymalnie do 30 minut przed zamknięciem Ogrodów Tematycznych oraz 1 godziny przed zamknięciem Ogrodów Hortulus Spectabilis. Godziny otwarcia Ogrody Tematyczne Hortulus -> Godziny otwarcia Ogrody Hortulus Spectbailis ->

19. Czy do ogrodów można wejść z psem?

Na terenie ogrodu obowiązuje zakaz wprowadzania psów i oraz innych gatunków zwierząt udomowionych bez względu na rasę oraz wielkość. Ogrody Hortulus tworzone są od ponad 30 lat i obecnie stanowią dziedzictwo przyrodnicze oraz naturalne siedlisko dziko żyjących zwierząt takich jak zające, traszki, ptaki, jaszczurki. Obecność innych, obcych zwierząt to zagrożenie dla tutejszej flory i fauny. Bardzo prosimy o wzięcie tej kwestii pod uwagę przed przyjazdem. Istnieje możliwość pozostawienia psa przy bramce wejściowej do Ogrodu. Zakaz nie obowiązuje w przypadku psa przewodnika osoby niewidomej.

20. Czy na terenie kompleksu znajdują się punkty gastronomiczne?

Tak. Przy Ogrodach Tematycznych znajduje się Caffebar Barwinek, nie musisz kupować biletu wstępu do ogrodu, aby skorzystać z usług tego baru. Na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis znajduje się CaffeBistroBar Rumianek oraz letni bar  Piwonia – z ich oferty można skorzystać po wykupieniu biletu wstępu na teren ogrodu. W ofercie CaffeBaru Barwinek, Rumianek i Piwonia posiadamy napoje gorące i zimne, w tym własne lemoniady, ciasta z własnego wypieku, fitdesery, lody i desery lodowe.

21. Co można zjeść w barach Ogrodów Hortulus?

Caffebar Barwinek przy Ogrodach Tematycznych oferuje własne wypieki oraz firmowe desery, domowe zupy i dania w typie fast-food. W ofercie baru również zestawy obiadowe, przekąski, zupy i surówki, głównie z własnych, uprawianych w sposób ekologiczny, warzyw. Znajdziesz tu również danie Vege. Natomiast w BistroBar Rumianek na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis można zjeść obiad skomponowany wg własnych upodobań: wybierz mięso, dodatki i surówki z warzyw uprawianych w naszych ogrodach. Zjesz tu również domową zupę czy danie wegetariańskie. Znajdziesz tu również Snack Bar, który oferuje: hot – dogi, zapiekanki, frytki czy kiełbasę z grilla.  Rumianek to duży punkt z wyodrębnioną Cukiernią, w której serwujemy wypieki i desery sygnowane naszą marką Ogrodowej Filozofii Smaku. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 515 824 450.

W każdym z barów, kupić można nasze przetwory z Ogrodowej Filozofii Smaku.

22. Czym jest Ogrodowa Filozofia Smaku?

Ogrodowa Filozofia Smaku to nasza marka, którą sygnujemy ogrodowe desery, napoje i przede wszystkim przetwory. Ideą Ogrodowej Filozofii Smaku jest wykorzystanie owoców i warzyw, które w sposób ekologiczny uprawiamy na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zamknięte w słoiku smaki ogrodowe możecie nabyć w naszych wszystkich punktach sprzedaży na terenie kompleksu Hortulus. Poza przetworami w sezonie letnio-jesiennym jest również możliwość zakupu świeżych warzyw – takich jak dynie, cukinie, pomidory – wprost z ogrodowego Wielkiego Warzywnika.

23. Czy grupy zorganizowane mogą zamówić posiłek?

Oczywiście, rezerwacja posiłku dla grup zorganizowanych jest wskazana. Grupy zorganizowane, które chcą zamówić posiłek powinny zrobić to najpóźniej na pięć dni roboczych przed planowanym przyjazdem. Pamiętaj, że posiłek dla grupy musi być jednolity, nie możesz zamówić dla każdego z uczestników wycieczki innego dania. Dysponujemy stałym menu ale zapytaj nas również o dania spoza karty.

24. Jak dokonać rezerwacji posiłku dla grupy?

Rezerwacji możesz dokonać drogą mailową lub telefonicznie. Napisz do nas na adres: biuro@hortulus.com.pl lub zadzwoń 515 824 450 / 602 610 041. Składając zamówienie podaj: datę przyjazdu, godzinę o której chcesz zjeść posiłek, ilość osób, numer kontaktowy do kierownika grupy oraz wybrane menu. Podaj również nazwę Ogrodu i baru, w którym twoja grupa chce spożyć posiłek. Pamiętaj, że posiłek dla grupy musi być jednolity, nie możesz zamówić dla każdego z uczestników wycieczki innego dania.

25. Czy za posiłek wystawiana jest faktura VAT?

Tak. W Ogrodach Tematycznych fakturę za posiłek wystawiamy w kasie marketu Ogród i Galeria. W Ogrodach Hortulus Spectabilis fakturę za posiłek wystawiamy w kasie Serduszkowej Chaty. Fakt ten należy zgłosić z wyprzedzeniem. Po zamknięciu paragonu w barze, zgodnie z przepisami, nie będzie możliwości wystawienia faktury.

26. Czy w barze mogę zjeść własny posiłek?

Na terenie barów obowiązuje całkowity zakaz spożywania własnych posiłków. Natomiast w plenerze ogrodów, można delektować się własnymi przysmakami.

27. Czy istnieje możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej w Ogrodach Hortulus?

W Ogrodach Hortulus można zamówić obiad dla grupy, jest możliwość przeprowadzenia ceremonii ślubnej czy wydania poczęstunku urodzinowego. Jesteśmy również otwarci na wszelkie zapytania dotyczące ofert firmowych i obsługi wydarzeń specjalnych. Każde z tego typu zapytań rozpatrywane jest osobno i po ustaleniu szczegółów ustalana jest oferta. Na pytania dotyczące zamówień specjalnych odpowiada nasz dział marketingu pod numerem telefonu 662 357 654 lub adresem mailowy:  marketing@hortulus.com.pl.

28. Czy parking jest płatny?

Oferujemy bezpłatne parkingi dla samochodów osobowych oraz autokarów wycieczkowych i busów. Przy Ogrodach Tematycznych parking dla samochodów osobowych znajduje się bezpośrednio przy markecie Ogród i Galeria oraz przy drodze dojazdowej – parking publiczny. Parking dla autokarów oraz busów znajduje się przy drodze dojazdowej obok wejścia do Ogrodów dla wycieczek. Przy Ogrodach Hortulus Spectabilis, obszerne parkingi dla samochodów osobowych oraz autobusów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodów. Wszystkie parkingi są bezpłatne.

29. Czy przy Ogrodach znajduje się parking dla rowerów?

Tak. Przy obu kompleksach znajdują się miejsca postojowe dla rowerów. Dodatkowo na terenie parkingu przy Ogrodach Spectabilis mamy specjalnie przygotowany Rowerowy Przystanek, gdzie nie tylko możesz zostawić swój jednoślad, ale także dokonać niezbędnych napraw przy naszej stacji serwisowej dostępnej bezpłatnie.

30. Czy po Ogrodach Tematycznych można poruszać się wózkiem?

Ze względu na specyfikę ogrodu – rozrośnięte rośliny oraz poszczególne ogrody, które jako nawierzchnię mają piasek, żwir, kamienie, ziemię a w niektórych miejscach wąskie ścieżki, kładki, mostki – nie ma możliwości przejazdu wózkiem. Ogrody Tematyczne Hortulus powstały ponad 30 lat temu jako ogród prywatny. Po kilku latach zostały udostępnione do zwiedzania. Na terenie ogrodów znajdują się rośliny rzadkie i egzotyczne, które rozrosły się przez lata i obecnie stanowią dziedzictwo przyrodnicze. Nie ma możliwości zmiany zagospodarowania przestrzennego i przeobrażenia Ogrodów bez uszczerbku na bogactwie istniejącej flory. Z uwagi na liczne pytania i zapotrzebowanie ze strony turystów, nowy kompleks Ogrodów Hortulus Spectabilis, powstały w 2014r., uwzględnia potrzeby osób, korzystających z wózków. Ogród ten jest dostępny do wszystkich rodzajów wózków.

31. Czy do Ogrodów Hortulus Spectabilis można wjechać z wózkiem?

Tak, ten kompleks przystosowany jest do poruszania się wózkami. Asfaltowa droga umożliwia zwiedzenie praktycznie całego kompleksu. Jedynie w samym labiryncie nie ma możliwości wjazdu wózkiem, ponieważ rośliny mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone przez koła a pozostawiony na ścieżce wózek może zablokować drogę ewakuacji. Na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis, można poruszać się wszystkimi typami wózków, dzieci do lat 5 mogę poruszać się małymi rowerkami i hulajnogami. W Serduszkowej Chacie możesz wypożyczyć wózek dla dzieci.

32. Czy mogę wjechać wózkiem do labiryntu?

W Ogrodach Hortulus Spectabilis po terenie labiryntu nie można poruszać się z wózkiem. Kółka mogłyby nieodwracalnie uszkodzić korzenie i łodygi roślin a pozostawiony na ścieżce wózek może zablokować drogę ewakuacji. Dodatkowo, osoba w wózku może poczuć dyskomfort zamkniętej przestrzeni ścian labiryntu.  Pamiętaj, że ścieżki w labiryncie mają 3,5 km długości.

33. Czy w Ogrodach można wypożyczyć wózki?

Teren Ogrodów Tematycznych wyłączony jest z ruchu kołowego. Natomiast po Ogrodach Spectabilis mogą jeździć zarówno wózki dziecięce jak i osób niepełnosprawnych. Dla rodzin z dziećmi mamy w ofercie możliwość wynajmu wózka transportowego a dla wygody osób starszych lub z problemami w chodzeniu – oferujemy możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Jedynie w samym labiryncie nie ma możliwości wjazdu wózkiem, ponieważ rośliny mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone przez koła a pozostawiony na ścieżce wózek może zablokować drogę ewakuacji. Wszelkich informacji udzielą Państwu na miejscu pracownicy Serduszkowej Chaty.

34. Czy za wstęp do labiryntu i na wieżę widokową trzeba wnieść dodatkową opłatę?

Wieża może być zamknięta na określony czas. Wieża to konstrukcja metalowa, która podczas burzy może zachować się jak ogromna antena zbierająca ładunki atmosferyczne. Uderzenie pioruna w wieżę skutkuje porażeniem osoby, która się na niej znajduje. Może to spowodować utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu. Przebywanie w labiryncie w czasie burzy, również jest niebezpieczne. Nie lekceważ komunikatów od obsługi ogrodów. Labirynt i wieża podczas burzy są bezwzględnie zamykane do odwołania. Nie przyjmujemy zwrotów biletów spowodowanych burzą i zamknięciem wieży oraz labiryntu. Prosimy na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe na popularnych serwisach pogodowych. Powodem czasowego zamknięcia wieży jest również burza w okolicy, gdyż wieża może ściągnąć wyładowania.

35. Dlaczego muszę zejść z wieży kiedy pada deszcz lub zbiera się na burzę?

Wieża może być zamknięta na określony czas. Wieża to konstrukcja metalowa, która podczas burzy może zachować się jak ogromna antena zbierająca ładunki atmosferyczne. Uderzenie pioruna w wieżę skutkuje porażeniem osoby, która się na niej znajduje. Może to spowodować utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu. Przebywanie w labiryncie w czasie burzy, również jest niebezpieczne. Nie lekceważ komunikatów od obsługi ogrodów. Labirynt i wieża podczas burzy są bezwzględnie zamykane do odwołania. Nie przyjmujemy zwrotów biletów spowodowanych burzą i zamknięciem wieży oraz labiryntu. Prosimy na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe na popularnych serwisach pogodowych. Powodem czasowego zamknięcia wieży jest również burza w okolicy, gdyż wieża może ściągnąć wyładowania.

36. Czy w ogrodzie można robić zdjęcia?

Nie. W związku z ochroną prywatności i poczucia bezpieczeństwa osób prywatnych przebywających na terenie należącym do PPHU Hortulus, na terenie całego obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz lotów, wykonywania zdjęć czy kręcenia filmów przy pomocy drona. Dotyczy to również sesji zdjęciowych i lotów wykonywanych nad Ogrodami ale pilotowanych spoza jego granic. W wyjątkowych sytuacjach, drony mogą być wykorzystywane jedynie podczas zdjęć wykonywanych na potrzeby promocyjne obiektu, na zlecenie właściciela firmy lub osób upoważnionych.

37. Czy w ogrodzie można robić zdjęcia lub kręcić filmy z użyciem drona?

Nie. W związku z ochroną prywatności i poczucia bezpieczeństwa osób prywatnych przebywających na terenie należącym do PPHU Hortulus, na terenie całego obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz lotów, wykonywania zdjęć czy kręcenia filmów przy pomocy drona. Dotyczy to również sesji zdjęciowych i lotów wykonywanych nad Ogrodami ale pilotowanych spoza jego granic. W wyjątkowych sytuacjach, drony mogą być wykorzystywane jedynie podczas zdjęć wykonywanych na potrzeby promocyjne obiektu, na zlecenie właściciela firmy lub osób upoważnionych.

38. Czy na terenie obiektu można płacić kartą?

Tak, nasze kasy w sklepach oraz w barach są wyposażone w terminale płatnicze.

39. Czy toalety są płatne?

Z toalet skorzystasz u nas bezpłatnie. Na terenie kompleksu są również toalety dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matki z dzieckiem (Ogrody Hortulus Spectailis).

40. Jak można dojechać do Ogrodów Hortulus?

Najdogodniejszy dojazd prowadzi z drogi ekspresowej S6, zjazd nr 20 w miejscowości Borkowice lub drogi krajowej nr 11 (odcinek: Koszalin – Kołobrzeg) – zjazd w miejscowości Borkowice na południe. Do Dobrzycy można dojechać również z drogi krajowej nr 6 (głównej drogi wybrzeża – łączącej Gdańsk ze Szczecinem) – zjazd w miejscowości Biesiekierz na północ. Z Koszalina i z Kołobrzegu dojazd zajmuje 20 – 30 min (odległość ok 25 km).

Dojazd busem z Koszalin M&S Bus – Koszalin -> Dobrzyca -> Koszalin. Przystanek początkowy przed dworcem PKP (koło przystanku MZK). Aktualny rozkład jazdy wyłącznie na przystanku lub pod numerem tel. 602 655 260. Dojazd busem z Kołobrzegu lub Darłówka W okresie od 1 czerwca do 31 września na trasie Kołobrzeg -Dobrzyca – Darłówko, kursuje Airbus. Airbus porusza się pasem nadmorskim m.in. przez: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Mielno, Łazy, Suchą Koszalińską, Dąbki, Darłowo, Darłówko. Sprawdź czy bus zatrzymuje się w Twojej miejscowości.

41. Czy między Ogrodami kursują busy?

Nie. Z jednego ogrodu do drugiego należy dostać się własnym transportem. Trasę 2 km można pokonać również pieszo ale jest to spacer wzdłuż drogi asfaltowej w mało komfortowych warunkach, bez wyznaczonego pobocza. Radzimy zachować siły i czas na zwiedzanie Ogrodów. Zwłaszcza, że oba kompleksy dysponują odpowiednią ilością miejsc parkingowych.

42. Jak Ogrody funkcjonują poza sezonem wakacyjnym?

Ogrody Hortulus Spectabilis z wieżą widokową i labiryntem otwarte są od maja do listopada. Ogrody Tematyczne wraz z Marketem „Ogród i Galeria” funkcjonują całorocznie, z przerwą świąteczną w okresie od 24 grudnia do 6 stycznia. Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych w okresie zimowym (styczeń-luty) uzależnione jest od warunków pogodowych – stosujemy wówczas skrócony dzień pracy i tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnych godzin otwarcia na naszej stronie bądź uzyskując informację telefoniczną.

43. Gdzie mogę kupić pamiątki?

Liczne pamiątki, takie jak pocztówki, magnesy, kalendarze oraz inne produkty markowe możesz kupić w Ogrodach Tematycznych w Markecie Ogród i Galeria, wybrany asortyment dostępny jest również w Caffebarze Barwinek. W Ogrodach Hortulus Spectabilis pamiątki kupisz w Serduszkowej Chacie.

44. Czy w Ogrodach jest skrzynka na listy?

Tak, skrzynkę na listy znajdziesz przy Markecie Ogród i Galeria w Ogrodach Tematycznych Hortulus.