Od 1992 roku tworzymy dla Państwa Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy,

które przyciągają rocznie tysiące turystów i pasjonatów ogrodu i ogrodnictwa. Ogrody znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. Dzięki temu w ogrodach Hortulus rośnie duża grupa roślin wrażliwych na mróz charakterystycznych dla cieplejszych rejonów Polski. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe. Spotkacie tu dziś 35 letnie okazy roślin.

Ogrody Hortulus warto odwiedzić o każdej porze roku.

Wiosną – od marca do maja – można podziwiać bajeczny, kwiatowy spektakl. Zakwitają tysiące tulipanów, narcyzów, hiacyntów, wrzośców i wczesnych bylin we wszelkich możliwych kolorach i oryginalnych, niespotykanych kształtach, wypełniając wszystkie zakątki ogrodów.

 

 

Czerwiec jest eksplozją barw i nade wszystko zapachów kwitnących azalii, rododendronów, bzów, bylin i ziół.

 

 

 

W upalne lato znajdziecie Państwo schronienie przed piekącym słońcem na zacienionych ławeczkach, wśród tysięcy kwiatów rabatowych, letnich bylin oraz wspaniałych kolekcji róż w wielu odmianach.

 

 

Jesień w ogrodzie – od września do listopada, – choć czę  sto niedoceniana, wraz z romantycznym czasem babiego lata, tworzy najpiękniejszą mozaikę kolorów i aromatów. Jesień dla ogrodu ozdobnego jest spektakularnym podsumowaniem i poetyckim epilogiem, pozostawiający niezapomniane wrażenia na długie zimowe wieczory.

 

 

Zima, to w Ogrodach Hortulus czas odpoczynku i wyciszenia… oraz bezgłośnej walki o przetrwanie. Dla wielu roślin jest to również moment, w którym widać ich piękno w okresie bezlistnym: dereni, pogiętych leszczyn, modrzewi. Ogród zimą wydaje się bardziej czytelny, wyrazisty, a gdy jego kształt i kontury są „przerysowane” szadzią, w sposób widoczny pokazują mistrzowską prace architekta ogrodu.

 

 

Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych przestrzeni zajmujących w sumie obszar około 4 hektarów. Wśród nich znajdują się ogrody związane z rodzajem środowiska – ogród skalny,  leśny, wodny  jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą różnych narodów np.:  ogrody w stylu angielskim, japońskim, francuskim czy śródziemnomorskim.

W stylu angielskim zaprojektowano grupę ogrodów zmysłów. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku, czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim.

Ogrody Tematyczne Hortulus to także wkomponowane  w roślinność elementy architektury i sztuki ogrodowej: liczne rzeźby, altany, mosty, stawy i oczka wodne i inne.

Ogród poza oczywistym kontaktem z przyrodą ma skupić uwagę na kompozycji i doznaniach estetycznych. Istotą Ogrodów Tematycznych jest pokazanie układu roślin w kompozycjach i ich zastosowanie – stąd brak tabliczek z nazwami, jakie występują w typowych ogrodach botanicznych. Tak ogród to wspaniałe miejsce na wycieczkę dla tych, którzy nie mają własnego kawałka ziemi, jak i również możliwość relaksu i odpoczynku w obcowaniu z naturą. Na wszystkich zwiedzających, czekają w Ogrodach liczne ławeczki, które zachęcają do przerwy w spacerze.

Ze względu na ukształtowanie terenu – wąskie i kamieniste ścieżki –  w Ogrodach Tematycznych, obowiązuje tu bezwzględny zakaz wprowadzania wózków dziecięcych, rowerków i innych pojazdów dziecięcych oraz poruszania się dla wózków inwalidzkich. Prosimy więc o zabranie ze sobą nosidełka lub chusty dla najmłodszych.


 

CAFFEBAR BARWINEK

Przy wejściu do Ogrodów Tematycznych Hortulus znajdziecie Państwo Caffebar Barwinek. Aby skorzystać z oferty baru nie trzeba kupować biletu do ogrodów.

Caffebar Barwinek zaprasza więc wszystkich gości ogrodu oraz kupujących w centrum ogrodniczym Hortulus w Dobrzycy oraz każdego kto chciałby skorzystać z naszej oferty gastronomicznej. Możesz tu wpaść na poranna aromatyczna kawę, lunch, domowe ciasto lub skorzystać z opcji obiadowej. W barwinkowym menu znajdują się gorące zupy, przekąski, pieczone mięsa i dania z grilla a także dania wege. Najmłodsi goście ogrodów z pewnością też znajdą coś dla siebie. Wybór będą mieli również zwolennicy fastfoodów.

 

Na deser polecamy lody, ciasta własnego wypieku a dla tych, co dbają o linię fitdesery na bazie jogurtu greckiego. W upalny dzień Caffebar Barwinek proponuje zimną Gardeniadę, mrożoną kawę i zimne piwo.

 

W Caffebar Barwinek kupisz produkty z Ogrodowej Filozofii Smaku – przetwory z warzyw i owoców, które uprawiane są w Ogrodach Hortulus tradycyjnymi ekologicznymi metodami.

Caffebar Barwinek to bar z miejscami na zewnątrz, pod parasolami wśród licznych bajecznie kolorowych donic z kwiatami, wśród których rosną pomidory i papryki. Barwinek ma miejsca dla 100 osób.

Istnieje możliwość zamówienia posiłków dla grup zorganizowanych. Menu dla grup można ustalić indywidualnie. Prosimy o wcześniejszą rezerwację zamówień. Więcej informacji i rezerwacje posiłków dla grup:

 tel.: 515 824 450 / 94 318 13 18

e – mail: biuro@hortulus.com.pl