Ogrody Hortulus Spectabilis zostały udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku.

Jest to autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce i tematyce realizowany od 2003 roku. W założeniu ma on pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji.

1
Ogród Cztery Pory Roku

Ogród 4 Pory Roku – Jest to ogród, w którym przestrzeń została podzielona na cztery części jednakowej powierzchni. Każda z nich przedstawia jedną z pór roku: Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. W każdym z tych ogródków zostały ustawione centralnie małe altanki o jednakowym rozmiarze. Altanki różnią się kolorem charakterystycznym dla odpowiedniej pory roku i konstrukcją, która nawiązuje do każdej z nich. Lato jest otwartą altanką pomalowaną w niebiesko – białych kolorach to Zima, Jesień i Wiosna różnią się nie tylko kolorem ale też pokryciem dachowym oraz odpowiednio dobranymi dodatkami.

Każdy z ogródków wypełniony jest roślinami charakterystycznymi dla danej pory roku. Są one dobrane tak, że ich kwitnienie oraz dekoracyjność przypada na konkretny czas np. wiosny, lata czy jesieni. Tak, więc każdy z tych ogrodów jest efektowny jedynie w określonej porze roku, a w innych okresach pozostaje mniejinteresujący. W ogrodzie CzteryPory Roku, zawsze atrakcyjne są dwa ogrody – ten kończący lub ten zaczynający wegetację. Możnadzięki temudostrzecproces przemijania oraz nastawania po sobie pór roku.Cała przyroda wiosną budzi się do życia, latem rozkwita, a jesienią przebarwia się i wszystko w nim dojrzewa. Zimą zaś wycisza się i przechodzi w stan spoczynku, by znów obudzić się wiosną. Ogród Cztery Pory Roku jest również ilustracją naszego życia, to czas narodzenia, dorastania, dojrzewania i starzenia się. Ta cykliczność w czasie jest w przyrodzie nieunikniona.W centrum ogrodu rośnie platan – Drzewo Życia. Symbolizuje on życie wieczne i nieśmiertelność. Jednocześnie stanowi oś, która łączy trzy światy: Świat Ziemski ze Światem Podziemnym (korzenie) oraz Świat Niebiański (korona drzewa). Wokół centralnie położonego drzewa życia powstała okrągła ławeczka. Można z niej podziwiać każdy z czterech ogrodów.

Znajdź swoją porę roku w której się urodziłeś. Czy czujesz więź z tym ogrodem?

2
Dolmen Anastazji

Dolmen Anastazji – Dolmen jest budowlą megalityczną zbudowaną z glazów, usytuowaną na kanale energetycznym zgodnie ze stronami świata. W Ogrodach Hortulus Spectabilis miejsce dolmenu nie jest przypadkowe, zostało starannie wybrane. Prawdopodobnie na tym samym miejscu istniała niegdyś budowla megalityczna. Budowle te były budowane przez pierwotnych Słowian, Według legend u kresu swojego życia mędrcy najstarszych słowiańskich plemion udawali się do dolmenu, aby zakończyć swój żywot. Zamknięci w dolmenie, którego wejście zastawione było dodatkowym głazem, umierali pozbawieni jedzenia i wody. Umierając, swoją mądrość i wiedzę przekazywali kamieniom, z których zbudowany był dolmen. Więcej o legendach Słowian w książce „Anastazja” W. Megre. Kamienie do budowy dolmenu zostały wybrane ze względu na wielkość i odpowiedni kształt, ale również pod względem składu fizyko – chemicznego. Głazy zostały także przebadane radiestezyjnie, wwyniku, czego ustalono, że jeden z kamieni zawiera kryształ, który imituje pulsującą energię.

Wejdź do środka dolmenu. Czy czujesz jego energię?

3
Kalendarz Celtycki

Ogród Kalendarz Celtycki– Już w najstarszych przekazach przypisywano drzewom bardzo bogatą symbolikę mówiącą o ich wpływie na ludzkie życie. Druidzi wysnuli teorię, że opiekunem każdego człowieka jest drzewo. Byli oni przedstawicielami zamkniętej kasty strzegącej tajników tradycyjnych wierzeń i obrzędów celtyckich. Las był dla nich naturalnym środowiskiem i źródłem wiedzy. Wiedza druidów oparta była na wnikliwych obserwacjach rocznego cyklu przemian w przyrodzie i połączona z obserwacjami astrologicznymi. Na jej podstawie stworzyli oni swój Kalendarz Celtycki. Prezentowany przez nas Ogród Kalendarz Celtycki jest swobodną interpretacją wierzeń Celtów oraz ich wiedzy o drzewach – patronach ludzi. Zapoznajcie się z naszym horoskopem celtyckim. Znajdźcie w nim swoje drzewo i dajcie się ponieść wyobraźni.

Odszukaj na tablicy swoją datę urodzenia a następnie znajdź swoje drzewo. Czy Twój horoskop się zgadza? Sprawdź również swoich bliskich zgadzasz się

4
Kamienny Krąg i zegar kwiatowy

Kamienny Krąg– został właściwie odtworzony w 2005 roku na miejscu gdzie niegdyś prawdopodobnie istniał taki właśnie krąg stworzony przez prastare plemiona Gotów lub Gepidów. Przybyli oni na nasze ziemie ze Skandynawii przez zamarznięte Morze Bałtyckie (I- II w. naszej ery). Obecnie krąg ten składa się z 16 kamieni, różnej wielkości dobranych wzajemnie do siebie pod względem budowy fizyko-chemicznej. Szesnaście kamieni zostało ustawionych na planie koła o promieniu 9 metrów, w odległości 1,5 do 2 m od siebie. Odległość ustawienia poszczególnych kamieni uzależniona jest od ich energii, która jest skierowana bezpośrednio na kamień centralny zwany Stellą. Każdy z 17 kamienni znajdujących się w kręgu jest otoczony koroną małych kamyków. Ma to na celu wzmocnić dodatkowo energię poszczególnych kamieni. Moc i siła działania kamiennego kręgu zależy od trzech różnych energii: energii ziemi, czyli kanałów energetycznych, które przechodzą kulę ziemską; energii odpowiednio dobranych i spolaryzowanych kamieni oraz energii kosmosu. Kamienny krąg jest dodatkowo spięty kanałem energetycznym z sąsiadującym dolmenem (dolmen Anastazji), co ma dodatkowe znaczenie na oddziaływanie energetyczne w całym Ogrodzie Hortulus Spectabilis. Teren ogrodu Hortulus Spectabilis jest w całości przebadany radiestezyjnie. W wyniku tych badań stwierdzono, że obszar jest naszpikowany miejscami po różnych prawdopodobnie budowlach megalitycznych.

Odbiór oddziaływania kręgu jest indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników, jak wrażliwość i predyspozycja na promieniowanie, pora roku, faza księżyca, pora dnia i stan pogody, nastawienie emocjonalne, kondycja psychiczna oraz stan zdrowia człowieka. Wyczuwalność promieniowania w kręgu i zarazem jakość działania może być różna dla każdego człowieka. Możemy czuć różne stany psychiczne i fizyczne: uczucie ciepła, mrowienie palców, lekkie drętwienie kończyn, uczucie przypływu energii lub odczucie całkowitego jej braku, świadczące o wyciszeniu organizmu.

W tym konkretnym kręgu poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara po wewnętrznej linii kamieni wchodzą i wychodząc przez tak zwaną „bramę” (zaznaczoną strzałką). Powinniśmy opuścić zawsze kamienny krąg, gdy poczujemy nieodpartą chęć wyjścia, kiedy poczujemy się źle albo, gdy już osiągniemy stan całkowitego odprężenia.

Stań w kręgu, rozłóż ręce tak aby lewa skierowana była na Stellę – środkowy kamień. Spaceruj po kręgu w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. Przy którym kamieniu czujesz mrowienie w palcach?

5
Ogród Hortensji

Ogród Hortensji i Kolekcja Zegarów – Podłużny ogród zlokalizowany przed labiryntem przy głównej drodze prowadzącej przez Ogrody Hortulus Spectabilis. Od połowy lata do zimy króluje tu kilkanaście odmian hortensji ogrodowych. Spacerując krętą ścieżką między bogato kwitnącymi krzewami o różowych i lazurowo niebieskich kwiatach. Zobaczyć można w tym ogrodzie imponującą kolekcję zegarów słonecznych. W zbiorze znajdują się różne typy zegarów:

– gnomony, na których tarczy jest pionowo osadzona wskazówka będąca najczęściej prętem,
– wysokościowe,
– azymutalne,
– równikowe – gdzie tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie równika, natomiast wskazówka jest do niej prostopadła,
– horyzontalne – gdzie tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie horyzontu,
– wertykalne – tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie pionowejbiegunowe oraz cieniowe

Od strony labiryntu granicę dla ogrodu stanowi żywopłot z ligustru za którym górują imponujące hortensje drzewiaste.

Zegary słoneczne to nie tylko jako dekoracja, lecz także jako wyjątkowe czasomierze. Można uznać je za najbardziej doskonałe ze wszystkich zegarów, jakie istnieją. Pokazują wędrówkę słońca w ciągu dnia, ale również jego wędrówkę na przestrzeni 12 miesięcy

6
Labirynt grabowy

Labirynt – powstał w kwietniu 2003 r. z 18 tysięcy sztuk 2-letnich sadzonek grabu. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, a jego ściany mają wysokość 2 metrów. Łączna długość jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km!Jest to obecnie największy labirynt grabowy na świecie. Spacery po labiryncie gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została stworzona na wzór podwójnej nici kwasu DNA. Z ostatniego tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, wiatraki, pola i lasy, a w dobrą pogodę widać Bałtyk. Znakomicie tu widać również otaczające labirynt Ogrody.

Aby ogród ten mógł zachować wysoką estetykę musi nad nim czuwać Pan Ogrodnik. On decyduje o ostatecznym wyglądzie labiryntu. Dzięki jego pracy przestrzeń ta nie ma szans zdziczeć, czyli wymknąć się spod kontroli. Wytrawny Ogrodnik potrafi tą przestrzeń uporządkować, tak że przybiera ona geometryczny wzór. Jest to majstersztyk ogrodowego uporządkowania przestrzeni, a szczególnie gdy dzieje się to na olbrzymiej powierzchni.

Policz ile schodów ma wieża!

Wejdź do labiryntu  sprawdź ile czasu zajmie Ci opuszczenie jego ścian?

7
Plac Boskich Róż

Największe rosarium znajdujące się w kompleksie Ogrodów Hortulus, posiada aż 100 m długości i 10 metrów szerokości. Całość jest symetryczna względem znajdującej się w centralnym punkcie ażurowej altany, która porośnięta jest jedną z piękniejszych odmian róż pnących jaką jest 'Rosarium Uetersen’ (Rosa 'Rosarium Uetersen’). Partery bukszpanowe które stanowią kwatery dla róż, wypełnione są różami okrywowymi oraz parkowymi w odcieniach różu, który jest kolorem wyciszenia i ukojenia nerwów, ale także jest symbolem romantycznych spacerów. Natomiast znajdują się również partery bukszpanowe wypełnione roślinami sezonowymi oraz takie wypełnione drobną korą gnejsową.

 

8
Sekretny Ogród Białej Róży

Jeden z dwóch siostrzanych ogrodów różanych. Ogród białej róży symetryczny jest sam w sobie ale także względem siostrzanego ogrodu – Sekretnego Ogrodu Czerwonej Róży. Oba rosaria mają dwa wejścia, a w środku obsadzone są jednym gatunkiem róży z tym że w jednym, jak sama nazwa wskazuje kolorze białym lub czerwonym. Oba otoczone są wysokim żywopłotem, który skutecznie wygłusza oraz odgradza ogród od otoczenia tak, że osoby przebywające w środku mają wrażenie pewnej intymności. W centralnym punkcie ogrodu ustawiona jest olbrzymia donica obsadzona, w zależności od ogrodu białymi lub czerwonymi kwiatami sezonowymi. Oba rosaria posiadają dwie ławki ustawione naprzeciw siebie. Całość uzupełniają monumentalne rzeźby ustawione przy wejściach.

9
Sekretny Ogród Czerwonej Róży

Jeden z dwóch siostrzanych ogrodów różanych. Ogród czerwonej róży symetryczny jest sam w sobie ale także względem siostrzanego ogrodu – Sekretnego Ogrodu Białej Róży. Oba rosaria mają dwa wejścia, a w środku obsadzone są jednym gatunkiem róży z tym że w jednym, jak sama nazwa wskazuje kolorze białym lub czerwonym. Oba otoczone są wysokim żywopłotem, który skutecznie wygłusza oraz odgradza ogród od otoczenia tak, że osoby przebywające w środku mają wrażenie pewnej intymności. W centralnym punkcie ogrodu ustawiona jest olbrzymia donica obsadzona, w zależności od ogrodu białymi lub czerwonymi kwiatami sezonowymi. Oba rosaria posiadają dwie ławki ustawione naprzeciw siebie. Całość uzupełniają monumentalne rzeźby ustawione przy wejściach.

 

 

10
Angielska rabata bylinowa

W Ogrodach Hortulus Spectabilis angielska rabata ma ponad 100 m i 9 m szerokości. Podzielona jest na trzy sekcje, rozdzielone niskimi żywopłotami z cisa. Tłem dla tej rabaty stał się żywopłot z ligustru pospolitego, za którym został utworzony został szpaler z świerka serbskiego.

Pierwsza rabata zaprojektowana jest w kolorystyce kremowo – białej, które uzupełniają różne odcienie szarości i srebra.

Druga rabata bylinowa, dwukrotnie większa to zestawienie kwiatów w kolorze lila – róż z domieszką niebieskich barw i koloru biskupiego.

Trzecia rabata jest podobnej wielkości co pierwsza, tutaj zostały zgromadzone wszystkie Byliny Słońca, przeważają tu kolory żółte, pomarańczowe, czerwone oraz miedziane i złote.

Przez wszystkie rabaty biegnie wijąca się żwirowa ścieżka, która prowadzi do symetrycznie rozstawionych tekowych ławeczek. Rabaty uzupełniają dodatkowo charakterystyczne dla angielskich ogrodów detale ogrodowe: drewniane obeliski służące do prowadzenia pnączy oraz monumentalne wazy ustawione symetrycznie na postumentach. Uwagę zwracają również olbrzymie ceramiczne wazy i donice.

 

 

11
Minimalistyczna Galeria Ogrodowa

Głównym punktem ogrodu są cztery monumentalne twarze Mitoraja, ustawione na blokach z betonu architektonicznego. W sezonie letnim maski pełnią funkcje donic, a posadzone w nich rośliny przypominając fantazyjne fryzury i zdobią twarze rzeźb niczym włosy. Za rzeźbami znajduje się ściana z kominkiem zewnętrznym. Naprzeciwko rzeźb umieszczono dwa wgłębienia, w których można odpocząć przy betonowych stołach. Takie romansjery w lato dają przyjemny chłód.

Ogród otoczony jest żywopłotem z bukszpanu i żywotnikowca oraz szpalerowym żywopłotem z cisa i miłorzębu trójklapowego. Kompozycję wypełniają między innymi tak zwane rośliny architektoniczne – mające ciekawe liście lub niezwykłą formę. Rośliny te charakteryzują eleganckie kontury, niezwykła symetria, wzór bądź faktura. Przyjemną woń dają róże oraz lawendy. Ogród ten ma charakter śródziemnomorski, a jego tonacja zachowana jest w odcieniach szarości, różu i fioletu.

12
Modernistyczny Ogród Traw

Modernistyczny Ogród Traw to ogród o powierzchni działki budowlanej, wyróżniający się symetrią. Przy jego projektowaniu zastosowano symetrię jednoosiową znaną również jako ‘symetria motyla’. Najlepiej widać to z górnego tarasu wieży widokowej.

Założenie należy do grupy ogrodów nowoczesnych – New Design. Do stworzenia ogrodu wykorzystano nowoczesne materiały budowalne oraz nowoczesne rozwiązania przestrzenne. Sercem ogrodu jest altana w postaci pergoli, usytuowanaa na gabionie wypełnionym łupkiem serecytowym z dekoracyjnymi bryłami szklanymi. Podłoga altany wykonana została z kompozytu drewna w kolorze szarym. Nowoczesna konstrukcja altanki i jej kolorystyka utrzymana w kolorach szarości i zieleni sprawiają, że idealnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu. Dzięki takiej formie, nie dominuje nad pozostałą częścią ogrodu w którym główną rolę ogrywają trawy.

Ogród ten zdobi kilkadziesiąt gatunków i odmian traw, które uzupełnione zostały bylinami oraz żywopłotami z cisu. Dzięki temu ogród jest dekoracyjny przez cały rok. W czerwcu możemy podziwiać pierwsze byliny natomiast najpiękniejszy czas dla tego ogrodu zaczyna się już w sierpniu, kiedy dziesiątki traw zaczynają puszyć swoje pióropusze. Zobaczyć tu można efektowne miskanty czy rozplenice. Koloru kompozycji dodają rudbekie, werbena patagońska oraz czerwone, karłowate odmiany berberysów. Jak w każdej części kompleksu, i tutaj znajdziemy ławki, stoliki i leżaki, które pozwolą nam dłuższą chwilę delektować się szumem traw oraz zapachem kwitnących między nimi bylin i krzewinek. Relaks umilają szumiące i kołyszące się na wietrze trawy.

Ogród wzbogacony jest o dwie rzeźby ogrodowe i różne rodzaje siedzisk takie jak kute leżaki czy oryginalne stoły i krzesła. Te meijsca relaksu schowane są w wysokich trawach i otoczone żywopłotami z roślin zimozielonych.

 

Usiądź w altanie i wsłuchaj się w szum traw.

14
Plac Dzikich Kwiatożerców z dyniową górą 🍴 🚽
16
Ogród w smaku Lila – Róż

Powstał specjalnie na IV edycję Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych. W tym ogrodzie zaprezentowana została kolekcja roślin o kwiatach jadalnych w odcieniach różu i fioletu.

Kwiaty występujące w tej kolorystyce stanowią największą grupę wśród kwiatów jadalnych. Na rabatach zobaczyć można okazały zbiór bylin, krzewów i roślin jednorocznych. Dominują tu jeżówki, pysznogłówki, kłosowce, róże, lawendy, fuksje, begonie i niecierpki. Ścieżki oraz elementy małej architektury utrzymane zostały w odcieniach jasnej szarości. Kolor ten wpasowuje się w romantyczny charakter założenia. W ogrodzie w smaku lila-róż znajduje się również zbiornik wodny oraz metalowa altana z krzesłami na których możemy chwilę odetchnąć i delektować się widokiem obficie kwitnących roślin.

 

19
Ogród w barwie słońca i smaku pomarańczy

no images were found

23
Ogród Kwiatów Orientu

Ogród Kwiatów Orientu – ogród z grupy Ogrodowej Filozofii Smaku powstał na V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych.  Zaprezentowane zostały tam jadalne kwiaty orientalne takie jak: liliowce, orchidee, begonie czy aksamitki. Znajdziecie tu również między innymi kolekcje fuksji, lilii,  paproci i dereni kwiecistych. Dobór roślin oraz elementy małej architektury nie poddają wątpliwości stylu tego założenia.

 

25
Wiktoriański Ogród Warzywny
26
Baśniowy Brzozownik

no images were found

31
Kolorowe mini ogródki

Kolorowe mini ogródki – osiem propozycji małych przedogródków zaprojektowanych wzdłuż głównej drogi prowadzącej do labiryntu i wieży. Każda z nich to kompozycja opierająca się na połączeniu głównie dwóch barw. Znajdziesz tam różowo-szary, szaro-fioletowy, fioletowo-biały, zielono-zielony, żółto-czerwony, żółto-pomarańczowy, pomarańczowo-czerwony oraz czerwono-biały. W każdym kolorowym mini ogródku dobrano odpowiedni element małej architektury pasujący do jego barw i stylu. Są to między innymi dekoracyjne ławki, krzesła, donice, rzeźby czy liczne elementy biżuterii ogrodowej. Kolorowe mini ogródki to propozycja dla wszystkich właścicieli mini przestrzeni w ogrodzie, na tarasie czy patio ogrodowym.

 

Który z kolorowych mini ogródków najchętniej chciałbyś mieć przy swoim domu?

 

33
Bagienna Rabata
34
Plac Małej Syrenki

Znajduje się po lewej stronie labiryntu i składa się z olbrzymich symetrycznych parterów bukszpanowych. Dzięki bazie stworzonej z bukszpanu wiecznie zielonego, ogród jest reprezentacyjny przez cały rok. Wiosną kwatery parterów uzupełniane są tysiącami bratków, a latem zamieniane są one na kwiaty jednoroczne takie jak begonie, aksamitki, żeniszki itp. W centralnej części placu znajduje się rzeźba syren umieszczonych na kamiennej wyspie. Całość możemy podziwiać z wieży. Przeplatający się żywo zielony bukszpan z kolorowymi kwiatami zapiera dech w piersiach.

35
Knot Garden (węzłowy ogród)
36
Ogród Dzikich Topiarów

W Ogrodach Hortulus Spectabilis od lat tworzony jest kilkuset metrowy Ogród Dzikich Topiarów. Jest to ogród w którym posadzono różne odmiany bukszpanu, a następnie pozwolono im dziko rosnąć. Po kilku latach zaczęto je w twórczy sposób formować według wyobraźni ogrodnika. Uporządkowane w tym ogrodzie są jedynie litery – odręcznie napisane za pomocą bukszpanu słowo Hortulus.

 

Napis ten nie pozwala się poddać dyscyplinie regularnego cięcia. Litery są bardzo plastyczne, a nawet zniekształcone, zawsze jednak precyzyjnie przycięte. Dlatego w tej formie stanowią znakomite tło dla dzikich topiarów. Ogród ten jest przykładem jak ogrodnik próbując ujarzmić rosnące krzewy bukszpanu szanuje jednocześnie ich dzikość i nieregularność. Bukszpan przycinany jest sporadycznie tak, aby nadać jedynie wybranym gałązkom ciętą formę. Ogród Dzikich Topiarów jest całkowitym zaprzeczeniem ogrodu formalnego czy też ogrodu formowanego w stylu francuskim.

 

Formowanie tego ogrodu przypomina sztukę tworzenia bonsai. Cięcie w tym wypadku jest korektą tego, co stworzyła natura. W ogrodzie tym najważniejsza jest konsekwencja i wytrwałość ogrodnika. Wymaga corocznego powtarzania tych samych czynności. W takim ogrodzie widać, że ogrodnik musi mieć w sobie duszę artysty, aby mogło powstać takie ogrodowe dzieło.

 

37
Ogród Tysiąca Węzłów

Ogród Węzłowy – założony z jednej odmiany bukszpanu. Wzór przeplatających się ze sobą wolne przestrzenie zostały wypełnione grysem.

 

 

38
Ogród Francuskiego Romansu

Ogród Francuskiego Romansu – Przestrzeń ta zamknięta jest w wysokich ścianach z cisu. Dzięki osłonięciu ogrodu od wiatru zapach kwitnących tam licznych róż i lawendy zatrzymany jest w jego wnętrzu.

Do romansu służą dwie sekretne ławeczki i podwójne leżanki umieszczone po różnych stronach ogrodu. W jego centrum figuruje rzeźba pary kochanków.

 

39
Ogrodowa Rezydencja

zajmuje powierzchnię 500 mkw. Składa się z dwóch stref – sypialni oraz pokoju dziennego. Część sypialna z olbrzymim łożem, w którym zamiast pościeli rośnie kobierzec kwiatów. Secesyjne łóżko wykonane jest z betonu, a obok niego wykonane z tego samego materiału olbrzymie książki i  stojąca betonowa lampa. Druga przestrzeń przypomina wielki salon z długim 6-metrowym betonowym stołem. W salonie ustawiono również konsolę i kwiatowe dekoracje w różnych naczyniach. Całość uzupełnia oryginalnie ułożona posadzka. Ogrodowa Rezydencja „utopiona” została w ogrodzie. Ściany stanowią formowane bukszapnowe żywopłoty a drzewa i rośliny w naturalny sposób wpraszają się w przestrzeń ogrodowej Rezydencji.

40
Rabata Preriowa

Rabata preriowa w Ogrodach Spectabilis to rozległa przestrzeń porośnięta roślinami o podobnej wysokości. Jest to olbrzymi zbiór zarówno kolekcjonerskich jak i dziko rosnących kwiatów. Na rabacie zaprojektowano takie gatunki, które bez problemu same się rozsiewają i rozrastają. Są to łatwe w uprawie, niewymagające byliny. Rośliny skomponowane zostały w organiczne, płynne kształty, duże grupy oraz zwarte masy, przypominając tym samym środowisko naturalne. Część gatunków porozrzucana została w pozornie chaotyczny sposób. Naturalnym jest, że na tej rabacie wyższe rośliny zasłaniają niższe. Została założona w taki sposób, aby można było podziwiać ją ze wszystkich stron. Najlepiej jednak wejść do jej środka i przechadzać się krętymi ścieżkami poprowadzonymi wśród bujnej kolorowej zieleni, odwiedzając jej rozmaite zakamarki. Imponująco prezentuje się podziwiana z wieży, widać wtedy niesamowita paletę barw. Rabata naśladuje naturalne prerie, gdzie swobodna roślinność wtapia się w krajobraz. Ogród zachwyca mnogością barwnych kompozycji roślinnych urozmaiconych elementami małej architektury. Rabata preriowa dzięki swojej bujności i różnorodności stanowi siedlisko dla wielu zwierząt. Kwitnąca roślinność przyciąga motyle oraz pszczoły a owoce i nasiona są pokarmem dla ptaków.

Rabata składa się z dwóch części – suchej – stepowej która stopniowo przechodzi w drugą część wilgotną. Odmienne siedliska warunkują specyficzny dobór roślin. Pierwsza część stepowa obfituje w rośliny takie jak jukki, opuncje, rozchodniki, berkheje, turzyce, kostrzewy, gailardie, mikołajki, bylice, perovskie, krwawniki, przegorzany, liatry, czyśćce oraz lawendy. Rośliny te mają liście oraz łodygi pokryte kutnerem oraz woskiem co zwiększa ich odporność na palące słonce. W tym fragmencie dominują odcienie szarości i srebrzystości. Kwiaty najczęściej są w barwach bieli, żółci i odcieniach fioletu. Roślinność ta żyje w środowisku ubogim i suchym, rośliny
w tej części rabaty muszą doskonale radzić sobie z okresowym brakiem wody. Rabata z części suchej przechodzi w cześć wilgotną w której pojawiają się zaniżenia okresowo będące bardzo wilgotne. W tym fragmencie ogrodu występuje inny dobór roślin miedzy innymi silnie rosnące trawy miskanty, dzielżany, rudbekie, jeżówki, liliowce, różne odmiany astrów, trytomy, kocimiętki, szałwie czy werbena patgońska.
Wczesna wiosna pojawiają się cebule irysy czosnki i lilie. Ogród preriowy z pozoru nie wymaga ona pielęgnacji natomiast trzeba kontrolować tego aby żaden gatunek nie zdominował pozostałych, mniej ekspansywnych. Przekwitnięte rośliny nie wymagają wycinania, rabata powinna być jak najbardziej naturalna. Ważne aby były odporne na słońce oraz wiatr. Jednocześnie wspaniale prezentowały się w takich
warunkach – miały atrakcyjne duże kwiaty lub powabny pokrój. Rabatę można podzielić na 3 strefy niska wysoką oraz mieszaną. Wspólną cecha tych stref jest brak drzew. Rabata preriowa to ogród słońca. Rośliny tworzą wielobarwną plamę kolorystyczną, wpływając na zmysł wzroku, a jednocześnie tworzą niepowtarzalny bukiet zapachowy (perowskia, lawenda, pysznogłówka, róża). Walory te są szczególnie odczuwalne w bardzo gorące dni. W upalne dni rabata upaja nie tylko bogactwem koloru ale również zapachem.

 

41
Dzika Łąka

Dzika łąka – to olbrzymia przestrzeń w sercu Ogrodów Hortulus Spectabilis utrzymana w naturalnej formie. Wśród polnych trawi i kwiatów wykaszane co roku są wijące się ścieżki. Wykaszane ścieżki pozwalają spacerować wśród polnych traw i kwiatów

 

42
Ogród Małego Skrzata

Ogród małego skrzata – pierwszy plac zabaw w Ogrodach Hortulus Spectabilis znajdujący się na końcu Bylinowej Rabaty pod Brzozami.

43
Bylinowa Rabata pod Brzozami

Bylinowa Rabata pod Brzozami – Wielką rabatę bylinową pod brzozami utworzono z ponad 7 tys. bylin w kilkudziesięciu odmianach i gatunkach. Rabata posiada ponad 200 m długości. Stworzona została na tle lasku brzozowego. Kolorowo kwitnącej rabata znakomicie prezentuje się na tle ściany z biało-szarych konarów brzóz. Dodatkową atrakcją jest 12 monumentalnych krzeseł wykonanych z brzozowych żerdzi ustawionych wśród bylin. W kwitnące rośliny wkomponowane zostały modernistyczne rzeźby. Wzdłuż całej rabaty znajdują się ławki na których można odpocząć wśród kolorowej zieleni.

Pierwsza część rabaty powstała w 2012 r. Okres jej pełnego kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. W 2013 r. powstała druga część rabaty, która najefektywniej kwitnie jest w miesiącach lipiec – sierpień.

 

Czy posiadasz którąś roślin obecnych na Bylinowej Rabacie pod Brzozami?

 

 

44
Aleja Zapłakanych Brzóz

Aleja Zapłakanych Brzóz z kołem psychodelicznym- W cieniu brzozowego lasu w Alei Zapłakanych Brzóz można się zrelaksować na bardzo wygodnych białych fotelach idealnie komponujących się z otoczeniem drzew. Aleja Zapłakanych brzóz to ogród energii, pozwala ona na relaks, odprężenie i wypoczynek Kilkanaście minut relaksu w towarzystwie tych drzew pozwoli nam naładować własne „akumulatory” i jednocześnie wyciszyć organizm oraz uspokoić skołatane nerwy. Ogród ten jest wyjątkowym miejscem. Poza doznaniami estetycznymi daje nam mnóstwo energetycznych impulsów, które są trudne do opisania i zdefiniowania. Na końcu alei umiejscowione zostało kręcące się koło psychodeliczne – kontrastowa iluzja optyczna, która wprowadza mózg w błędny tok myślenia, powodując, że widzimy coś, co faktycznie nie istnieje.

Zakręć kołem psychodelicznym!

45
Brzozowy Lasek 🍴 🚽 🛒

no images were found