Już po raz szósty odbyło się Dyniowe Garden Party w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.

24 września 2023 roku Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy gościły miłośników plenerowych, rodzinnych zabaw i kulinarnych smakoszy. Pogoda zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu. To była piękna i słoneczna niedziela. Wydarzenie odwiedziła rekordowa liczba około 4 tysięcy gości, na których czekało mnóstwo atrakcji.

Głównym punktem programu była Dyniowa Gonitwa – drużynowa sztafeta. Uczestnicy mieli do pokonania przeszkody, a na czterech punktach wymiany, przekazywali sobie dynię, którą wylosowali przed startem. Podczas sztafety, uczestnikom cały czas dopisywał dobry humor. Bo przede wszystkim chodziło o dobrą zabawę. Jak co roku nasi biegacze tłumnie zgłosili się do konkurencji, w sztafecie wystartowało prawie sto osób. Na mecie na uczestników czekały pamiątkowe przypinki i posiłek regeneracyjny – pyszna zupa dyniowa.

Oprócz sztafety, nie zabrakło innych zabaw ruchowych oczywiście z udziałem bohaterek wydarzenia – dyni, które pochodziły z warzywników w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Goście wydarzenia mogli zmierzyć się w konkurencjach takich jak: toczenie dyni, walka o dynię, szacowanie wagi dyni czy skoki w workach.  Jak co roku dużym powodzeniem cieszyła się konkurencja drążenia dyni. Nasi uczestnicy niemalże łamali łyżki, aby jak najszybciej pozbyć się wszystkich pestek.

Dużym powodzeniem cieszył się punkt animacyjny dla dzieci. Mogły one między innymi przygotować wyklejankę z płatków jesiennych kwiatów zebranych wcześniej w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Ku naszej uciesze, w animacjach tych brali udział również dorośli uczestnicy wydarzenia.  Ponadto nie zabrakło gier plenerowych rozstawionych na terenie Ogrodów, a  były to: domino, kółko i krzyżyk czy puzzle, w których do ułożenia była plansza z odmianami dyń.

Dyniowe Garden Party to również moc doznań kulinarnych. Uczestnicy na pewno nie wyszli głodni z Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Na talerzach gościła dynia w różnej postaci. Oczywiście największym powodzeniem cieszyła się pyszna zupa dyniowa,  której przyrządziliśmy ponad 400 litrów!

Podczas Dyniowego Garden Party odbyły się dwa konkursy: Konkurs florystyczny i konkurs na Dyniowego Cudaka. W pierwszym z nich zmagało się pięć uczestniczek, które do wykonania miały kompozycję z użyciem dyni a także kwiatów, traw i innych roślin rosnących w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. W konkursie na Dyniowego Cudaka oceniane były prace wykonane wcześniej i przyniesione na Dyniowe Garden Party. Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Prace były bardzo kreatywne i niezwykle różne, przez całą imprezę cieszyły oko odwiedzających gdyż rozstawione zostały w różnych miejscach ogrodu.

Atrakcją wydarzenia były również stoiska wystawiennicze. Można było kupić pyszne przetwory, miody, zakwasy a na stoisku organizatora między innymi ozdobne dynie wychodowane w Ogrodach Hortulus Spectabilis

Goście mogli zwiedzić Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy w jesiennej aurze. Gdzie kwitną już trawy, jesienne byliny zdobią rabaty a liście drzew i krzewów przybierają nowe barwy.