plendenorusv

 

Ogrody Tematyczne Hortulus

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.30 - 16:00

 

Ogrody Hortulus Spectabilis

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.30 - 15:30

 

Więcej informacji: tel. 602-610-041 

  

 

Już od ponad 25 lat tworzymy dla Państwa Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy, do których zapraszamy od wczesnej wiosny, aż do zimy.  Ogrody znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju.  Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe. 

 

 

 

Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4h. Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, leśny,  jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, np.: ogród japoński, francuski lub śródziemnomorski. W stylu angielskim zaprojektowano grupę ogrodów zmysłów – każdy z nich pobudza różne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim.

         

Dzięki łagodnemu klimatowi, możecie Państwo podziwiać rośliny egzotyczne i rzadkie w Polsce, które niezwykle trudno jest uprawiać z powodu zbyt mroźnych zim. Nasze okazy znajdują tu dogodne warunki do wzrostu i wegetacji.

Ogrody Tematyczne Hortulus to także wkomponowane  w roślinność elementy architektury i sztuki ogrodowej: rzeźby, altany, mosty, stawy i oczka wodne.

    

 

    

Ogrody prezentują się atrakcyjnie o każdej porze roku

Wiosną – od kwietnia do maja – można podziwiać bajeczny, kwiatowy spektakl. Zakwitają tysiące tulipanów, narcyzów, hiacyntów, we wszelkich możliwych kolorach, oryginalnych i niespotykanych kształtach, wypełniając wszystkie zakątki w ogrodach.

    

 

Czerwiec jest eksplozją barw i nade wszystko zapachów kwitnących azalii, rododendronów, bzów i bylin. W upalne lato znajdziecie Państwo schronienie przed piekącym słońcem na zacienionych ławeczkach, wśród tysięcy kwiatów rabatowych, letnich bylin oraz wspaniałych kolekcji róż w wielu odmianach.

    

Jesień w ogrodzie – od września do listopada – choć często niedoceniana, wraz z romantycznym czasem babiego lata, tworzy najpiękniejszą mozaikę kolorów, zapachów i aromatów. To spektakularne podsumowanie i poetycki epilog dla ozdobnego ogrodu, pozostawiający w pamięci niezapomniane wrażenia na długie zimowe wieczory.

    

 

Zima, to w Ogrodach Tematycznych Hortulus czas odpoczynku i wyciszenia…oraz bezgłośnej walki o przetrwanie. Dla wielu roślin jest to również moment, w którym widać ich piękno w okresie bezlistnym: dereni, pogiętych leszczyn, modrzewi. Ogród zimą wydaje się bardziej czytelny, wyrazisty, a gdy jego kształt i kontury są „przerysowane” szadzią, w sposób widoczny pokazują mistrzowską prace architekta ogrodu.

    

 

Powierzchnia Ogrodów Tematycznych Hortulus  to ponad 4 ha. Ich istotą jest pokazanie układu roślin w kompozycjach i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach - stąd brak tabliczek z nazwami, jakie występują w typowych ogrodach botanicznych. Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej oraz daje możliwość konfrontacji naszych pragnień i oczekiwań względem własnego ogrodu z rzeczywistością. To również wspaniałe miejsce na wycieczkę dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, możliwość relaksu i odpoczynku w obcowaniu z przyrodą. Na wszystkich zwiedzających, czekają w Ogrodach liczne ławeczki, zachęcające do przerwy w spacerze i spokojnego napawania się widokami.

Ze względu na ukształtowanie terenu – wąskie i kamieniste ścieżki, skałki -  w Ogrodach Tematycznych, obowiązuje zakaz wprowadzania wózków dziecięcych, rowerków i innych pojazdów dziecięcych oraz poruszania się dla wózków inwalidzkich. Prosimy o zabranie ze sobą nosidełka lub chusty dla najmłodszych dzieci.

 

 

Dojazd do Ogrodów Tematycznych – sprawdź tutaj >

Godziny otwarcia Ogrodów Tematycznych – sprawdź tutaj >

Cennik zwiedzania Ogrodów Tematycznych – sprawdź tutaj >

Rezerwacja dla grup zorganizowanych – sprawdź tutaj >

Regulamin zwiedzania Ogrodów Tematycznych – sprawdź tutaj >