27 września 2020 r. w Ogrodach Hortulus Spectabilis odbyło się III Dyniowe Garden Party. Pomimo deszczowej aury wszystkim uczestnikom wydarzenia dopisywały dobre humory. Atrakcje czekały już od samego wejścia.

Dyniowa Gonitwa

Od godziny 11 można było zarejestrować się do Dyniowej Gonitwy! W tym roku trasa biegu została opracowana na terenie całych, 12-sto hektarowych, Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zawodnicy otrzymali mapę z wyznaczonymi punktami orientacyjnymi. W każdym z 7 punktów czekała zagadka do rozwiązania. Rozwiązania z poszczególnych zagadek utworzyły kod do skrzyni znajdującej się na mecie. Tam też na wszystkich biegaczy czekały pamiątkowe magnesy, kotyliony oraz rozgrzewająca zupa dyniowa! Zawodnicy pokonali trasę w czasach od 28 minut do 1:41 minut. Najszybciej wszystkie zadania wykonały drużyny Dyńki i Wers.  

Wielkie gotowanie zupy dyniowej i innych smakołyków

Podczas tegorocznego święta dyni gotował dla nas Szef Kuchni Paweł Romankiewicz. W menu pojawiły się: dyniowe placuszki, bogracz dyniowy, dyniowe chili con carne, zupa krem z dyni, ciasto z dynią czy sernik na zimno z dyniową konfiturą. Szef Paweł to pasjonat, który o gotowaniu może opowiadać godzinami. Tak też było podczas Dyniowego Garden Party. Szef Paweł opowiadał o tym, które odmiany dyń najlepiej nadadzą się na zupę, a które będą lepsze np. do konfitury.

Stoiska wystawiennicze

Na wydarzenie przybył KOWR OT Koszalin, który prezentował nam jak „Polska Smakuje”. W ofercie wystawców pojawiły się kiszonki, octy, konfitury, miody oraz pełna gama produktów tematycznych – ketchup z dynią, konfitura dyniowa (Kiszonki Wędzonki), chutney z dyni, musztarda dyniowa (Skarby Agatki), dynia deserowa (Gospodarstwo Ekologiczne Krystyna i Andrzej Hapka), ciasta z dynią (Babki z jajem). Nasi wystawcy do święta dyni podeszli z pełnym profesjonalizmem. Mydlarnia Inspiracja przygotowała specjalną edycję „dyniowych świec”, a Lisówka choć specjalizuje się w produktach z lawendy, przygotowała dyniowe konfitury oraz poduszki w kształcie dyni.     

Dyniowe aranżacje, pokazy florystyczne, dyniowe cudaki

Podczas Garden Party kursantki dwóch szkół prezentowały nam swój kunszt florystyczny. Policealna Szkoła Cosinus oraz Centrum Nauki i Biznesu Żak przygotowały niezwykłe kompozycje z dynią w roli głównej. Przekrój prac był ogromny. Dynie posłużyły, jako wazony oraz główny element całych kompozycji. Ciekawe prace pojawiły się również w konkursie dyniowych cudaków. Paw, Miś, Panna Młoda, koty czy żółwie – takie prace mogli podziwiać goście tegorocznego Dyniowego Garden Party. W kategorii dzieci do lat 15 zwyciężył Natan Marut. Pierwsze miejsce w kategorii dorosłych zajęła Dorota Rodak-Piernikowska.

Prelekcje ogrodnicze, porady i ciekawostki o dyniach

Gości Ogrodów na niezwykłą wycieczkę po ekologicznych warzywnikach Ogrodów Hortulus Spectabilis zabrała „Prymula”, główna ogrodnik tego kompleksu. Uczestnicy chętnie i licznie wzięli udział w tej plenerowej prelekcji. Ciekawostek uprawowych oraz tych dotyczących dyni można było dowiedzieć się również z tablic edukacyjnych rozstawionych w ogrodach.     

Dyniowy kiermasz

Podczas wydarzenia odbył się dyniowy kiermasz. W sprzedaży pojawiły się różne, niespotykane odmiany dyń. Blue Hubbard, Sombra, Garbo, Champion, Turban Mix, Gremlins czy Sweet Dumpling – te i wiele innych odmian zostało opisanych. Z tablic można było dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dana odmiana i jak najlepiej ją wykorzystać.

Animacje dla dzieci i dorosłych oraz konkursy

Na dorosłych i dzieci czekały liczne animacje. W tym roku można było wykonać własną kompozycję w dyni, zrobić świecznik z masy solnej oraz ułożyć giga puzzle z dyniowym wzorem. Wielkich emocji dostarczył konkurs drążenia dyni na czas! Uczestnicy konkursu walczyli zawzięcie, a publiczność jeszcze głośniej kibicowała. Konkurs zwyciężyła Krystyna Wielgus, która osiągnęła czas 54 sekund. Pani Krystyna tylko o 1 sekundę wyprzedziła Pana Jan Hejduka, który wydrążył swoją dynię w 55 sekund!

Ważenie i mierzenie dyniowych rekordzistek  

Tradycyjnie już podczas imprezy odbyło się ważenie dyniowych rekordzistek. Odmianą dyń, która może pochwalić się sporym gabarytem jest Atlantic Gigant. Zwyciężczyni ważyła 59 kg. W tym roku odbyło się również mierzenie najdłuższych okazów. Do konkursu stanęły tykwy. Okazało się, że najdłuższa z nich mierzy 120 cm! Dokładnie tyle co poniektórzy z najmłodszych uczestników Dyniowego Garden Party!