‘Dzień Świra – maskarada w labiryncie’ to cykliczne wydarzenie  będące ukoronowaniem wakacji. Odbywa się ono w sierpniu i jest  najśmieszniejszym dniem w roku. Impreza nie ma starannie zaplanowanego programu, bo to Wy tworzycie jej scenariusz! Nigdy nie wiemy ilu przebierańców odwiedzi nasze ogrody i jakie figle oraz żarty będą temu towarzyszyć. Tego dnia tylko czekamy z naszymi aparatami, aby uchwycić  popis waszej kreatywności.

Całej imprezie towarzyszy jedna zasada – trzeba się przebrać ale nie byle jak. Nagroda w postaci darmowego wejścia do  Ogrodów Spectabilis przysługuje osobom w kompletnym stroju, który nie budzi żadnych wątpliwości. Tej zasady strzeże sztab naszych pracowników, do tej pory byli to m.in.: Maria Antonina, Smok i Księżniczka czy Elsa z Krainy lodu.

Tematyka kostiumu podczas maskarady jest dowolna. W ogrodach pojawia się więc pełna gama przebierańców. Uczestnicy maskarady szyją stroje na miarę, kupują lub kompletują rzeczy zastane w domowych garderobach. Kreatywność przebierańców osiąga niezwykle wysoki poziom. Niektóre własnoręcznie zrobione kreacje to prawdziwe dzieła sztuki, przypominające profesjonalne kostiumy teatralne. Inne stroje to spontaniczne  i twórcze zbiory tego co akurat było dostępne. Co roku w ogrodach gościmy pełen przekrój postaci. Księżniczki z bajek Disneya, Apacze, Wiedźmy, Kowboje, bohaterowie filmowi, lista przebierańców jest bardzo długa. Przebierają się zarówno pojedyncze osoby, jak i całe rodziny od juniorów do seniorów, bo tutaj nie ma podziału na wiek, tu liczy się dobra zabawa!

Maskaradzie towarzyszy wyjątkowy klimat. Przebierańcy wśród kolorowych rabat rozgrywają między sobą różne scenki. Podczas jednej z imprez w brzozowym lesie czaili się piraci. W pewnym monecie przejęli nawet 20 metrową więżę widokową! Innym razem przy dolmenie niezłego stracha napędzali jaskiniowcy, pilnujący kamiennej budowli, a po labiryncie przechadzał się Gandalf z rodziną a w innym roku Diabolina wraz z Aurorą!

Podczas wydarzenia robimy setki zdjęć. Warto do nich pozować ponieważ po maskaradzie ogłaszamy internetowy konkurs na najlepsze przebranie. Komisja konkursowa Ogrodów Hortulus na podstawie zrobionych fotografii wybiera finalistów. O tym kto uzyska tytuł najlepszego przebierańca decydują już internauci poprzez głosowanie na Facebooku.