plendenorusv

 

Ogrody Tematyczne Hortulus

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.30 - 16:00

 

Ogrody Hortulus Spectabilis

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.30 - 15:30

 

Więcej informacji: tel. 602-610-041 

 

"Rośliny i Zwierzęta - Symbioza Dająca Życie"

Zapraszamy dzieci i młodzież szkolna na wycieczkę oraz lekcję przyrody w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy!

Ogrody Hortulus to wyjątkowe miejsce edukacji przyrodniczej, łączące zabawę oraz naukę poprzez kontakt z naturą. Wycieczka do Ogrodów Hortulus to najlepsza okazja by doświadczyć różnorodności przyrody w jednym miejscu i czasie. Specjalnie opracowana Ścieżka edukacyjna dla wycieczek szkolnych, doskonale uzupełnia program szkolny o niezbędną wiedzę praktyczną zdobytą w plenerze ogrodu. Lekcja przyrody w Ogrodach Hortulus to niepowtarzalna okazja dla dzieci na spotkanie z bioróżnorodnością w ogrodzie oraz oderwanie się od szkolnej ławki. To także niezapomniana wizyta w pięknych ogrodach, które zachwycają o każdej porze roku.

Uczniowie podczas zajęć dowiadują się, które z posadzonych w ogrodach roślin, dzięki swoim owocom i nasionom pozwalają ptakom i drobnym zwierzętom przetrwać zimę. Prezentowanych jest około 25 gatunków i odmian roślin.

Program wycieczki:  lekcja przyrody w Ogrodach Tematycznych Hortulus (45 minut). Zajęcia przeprowadzane są w ogrodzie na trasie ścieżki edukacyjnej. Podczas niesprzyjających warunków pogodowych odbywają się w formie prezentacji multimedialnej w sali kominkowej. Grupy do 33 osób są oprowadzane po ogrodach przez jednego przewodnika, większe grupy przez dwóch przewodników, co zapewnia większy komfort lekcji.

Pomoce dydaktyczne:

 1. owoce, nasiona i kwiatostany drzew i krzewów, którymi żywią się ptaki
 2. budki lęgowe
 3. różne rodzaje karmników
 4. karta pracy ucznia
 5. mapa ścieżki edukacyjne

   

Dodatkowe uwagi:

* Opiekunowie wycieczek wstęp bezpłatny (1 opiekun na 10 dzieci).

* Parking dla autokarów w obu ogrodach jest bezpłatny.

* Przy terenie Ogrodów Tematycznych znajdują się: Centrum Ogrodnicze i market "Ogród i Galeria", gdzie można nabyć rośliny i pamiątki, plac zabaw dla dzieci, bezpłatne toalety.
* Istnieje możliwość zamówienia posiłku dla grup w jednym z punktów gastronomicznych, zlokalizowanych na terenie ogrodów. Zajęcia edukacyjne odbywają się w Ogrodach Tematycznych. Później grupa może przejechać do Ogrodów Spectabilis, gdzie będzie czekał na nich przewodnik. Po zwiedzaniu ogrodów, przewidziany jest czas wolny i zabawa w labiryncie. Grupy mogą rozegrać zabawę „Labirynt Mocy”, która jest doskonałym uzupełnieniem edukacyjnej części zwiedzania ogrodów o elementy rekreacyjne. Całkowity przewidywany czas pobytu (z posiłkiem) w tym wariancie to 4,5 - 5 godzin (w tym 45 minut lekcji).

 

     

 

 

Porady i wskazówki dla nauczycieli

  • Jeżeli wybierasz się na wycieczkę do dwóch ogrodów i planujesz przyjechać od godziny 10:30, to zwiedzanie rozpocznij od Ogrodów Hortulus Spectabilis. Jeżeli planujesz przyjechać wcześniej, zwiedzanie rozpocznij od Ogrodów Tematycznych (Ogrody Tematyczne czynne od godziny 9:00).
  • Bilet pakietowy do dwóch ogrodów kupisz w kasach obu ogrodów.
  • W każdej z kas możesz płacić kartą
  • W każdej z kas wystawiona może być faktura VAT.
 • Zwiedzanie ogrodów na świeżym powietrzu i zabawa w labiryncie wzmagają apetyt. Zamów dla swojej grupy posiłek. Wybierz przekąskę, obiad lub deser dla grupy i dokonaj wcześniejszej rezerwacji. Zobacz menu tutaj >
 • Jeżeli planujesz posiłek dla grupy, to do czasu zwiedzania dolicz od 30 do 60 minut.
 • Zwróć uwagę na odpowiedni, adekwatny do pory roku ubiór dzieci, na 20 metrowej wieży widokowej bywa chłodniej niż w ogrodzie.
 • Ogrody Hortulus to rozległy teren, koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie sportowe obuwie uczestników wycieczki.
 • Wycieczkę lub lekcję rezerwuj z minimum 6-8 dniowym wyprzedzeniem. Rezerwacji najlepiej dokonać 2-4 tygodnie przed planowanym terminem wycieczki.
 • Ogrody zwiedzaj z naszym doświadczonym przewodnikiem – posiada on niezbędną wiedzę dotyczącą ogrodów oraz znajdującej się w nim fauny i flory, której nie odda samodzielne zwiedzanie nawet z mapą.
 • Pamiętaj, że przewodnik nie jest opiekunem grupy i jego obecność nie zwalnia wychowawców oraz opiekunów z obowiązku pilnowania i kontrolowania podopiecznych. To jak zachowuje się grupa oraz ile wiadomości wyniesie z wycieczki oraz lekcji w dużej mierze zależy od wychowawcy lub opiekuna grupy.
 • Zadbaj o rozrywkę dla swojej grupy – plenerowa Zabawa Labirynt Mocy.
 • Masz pytania w sprawie rezerwacji wycieczki, napisz do nas e-mali: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń tel.: 94 318 13 18 lub 602 398 177
 • Na terenie obu ogrodów znajduje się bezpłatny parking dla autobusów.
 • Ogrody oddalone są od siebie o 2 km, konieczny jest przejazd autokarem.