plendenorusv

 

Ogrody Tematyczne Hortulus

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.30 - 16:00

 

Ogrody Hortulus Spectabilis

czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.30 - 15:30

 

Więcej informacji: tel. 602-610-041 

Tak, kompleks Ogrodów pokazowych Hortulus składa się z dwóch ogrodów o odmiennej tematyce: Ogrodów Hortulus Spectabilis oraz Ogrodów Tematycznych Hortulus. Ogrody oddalone są od siebie o 2 km, każdy posiada własną infrastrukturę, kasy biletowe, bezpłatny parking oraz bezpłatne toalety. Każdy z ogrodów można zwiedzać niezależnie od drugiego.
Aktualne ceny biletów znajdą Państwo na oficjalnej stronie Ogrodów Hortulus: https://www.hortulus.com.pl/cennik
Aktualne ceny biletów znajdą Państwo na oficjalnej stronie Ogrodów Hortulus: https://www.hortulus.com.pl/cennik
Bilet pakietowy to bilet do dwóch ogrodów - Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis. Niezależnie od tego czy zwiedzasz z grupą czy indywidualnie bilet pakietowy wyjdzie taniej niż, bilet do każdego z ogrodów osobno. W każdym z ogrodów możesz spędzić nawet cały dzień. Kupując bilet pakietowy, nie musisz się spieszyć i zwiedzać dwóch ogrodów jednego dnia. Zwiedzanie możesz rozłożyć na dwa dni. Wykorzystany tylko w połowie bilet pakietowy, będzie ważny do końca sezonu, w którym go zakupiłeś. Pamiętaj jednak, że Ogrody Hortulus Spectbailis są zamknięte w poniedziałki. Sprawdź godziny otwarcia -> Bilet Pakietowy skasowany w połowie nie podlega zwrotowi.
Bilet grupowy można zakupić w przypadku, gdy jednorazowo do ogrodu wchodzić będzie co najmniej 15 osób.
Rezerwacji możesz dokonać drogą e-mailową lub telefoniczną. Napisz do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń 94 318 13 18 lub 602 610 041. Składając zamówienie podaj: datę i godzinę przyjazdu, ilość osób, numer kontaktowy do kierownika grupy. Napisz również czy zwiedzać będziecie dwa ogrody czy jeden.
Opiekun oraz kierowca grupy wchodzi na teren ogrodu bezpłatnie. Przy grupie dzieci od 4 do 15 lat, na każde 10 osób 1 opiekun do ogrodów wchodzi gratis. Pamiętaj, że przewodnik nie jest opiekunem grupy i jego obecność nie zwalnia wychowawców oraz opiekunów z obowiązku pilnowania i kontrolowania podopiecznych. To jak zachowuje się grupa oraz ile wiadomości wyniesie z wycieczki w dużej mierze zależy od wychowawcy lub opiekuna grupy.
Tak, ogrody można zwiedzać z przewodnikiem. Przy grupie powyżej 15 osób, koszt przewodnika w Ogrodach Tematycznych objęty jest dodatkową opłatą od osoby (55 minut) tak samo jak w  Ogrodach Spectabilis  (90 min). Pamiętaj, że Ogrody Tematyczne oraz Ogrody Hortulus Spectabilis, to dwa oddzielne kompleksy. Isneije również możlwiość wynajęcia przewodnika idywidualnie co również objęte jest dodatkową opłatą. Aktualny cennik znajdą Państwo na naszej oficjalnej stronie internetowej https://www.hortulus.com.pl/cennik.
Przewodnik może poprowadzić program wycieczkowy w języku: niemieckim, angielskim, rosyjskim lub włoskim.
Zniżki oferowane w naszym cenniku nie obejmują indywidualnie rencistów, emerytów, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Tańszy będzie jednak bilet grupowy. Zbierz minimum 15 osób i wybierzcie się na wycieczkę razem.
Pracujemy w zmiennym systemie czasu pracy. Sprawdź godziny otwarcia, jakie obowiązują w dniu kiedy planujesz nas odwiedzić. Pamiętaj, że bilety wstępu sprzedawane są maksymalnie do 30 minut przed zamknięciem Ogrodów Tematycznych oraz 45 minut przed zamknięciem Ogrodów Hortulus Spectabilis. Godziny otwarcia Ogrody Tematyczne Hortulus -> Godziny otwarcia Ogrody Hortulus Spectbailis ->
Zwiedzanie ogrodów tematycznych zajmuje około godziny. Pamiętaj, że bilet wstępu nie ma ograniczeń czasowych. Twój pobyt u nas jest ograniczony jedynie godzinami otwarcia Ogrodów. W ogrodach znajdują się licznie rozstawione ławki, krzesła i leżaki. Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Możesz u nas spędzić nawet cały dzień ;)
Zwiedzanie ogrodów zajmuje ok. 1,5 h. Pamiętaj, że bilet wstępu nie ma ograniczeń czasowych. Twój pobyt u nas jest ograniczony jedynie godzinami otwarcia Ogrodów. Możesz więc spędzić u nas nawet cały dzień. W ogrodach znajdują się licznie rozstawione ławki, krzesła i leżaki. Zatrzymaj się na chwilę i odpocznij, zrelaksuj się ;) Dodatkowo dla poszukiwaczy przygód przygotowaliśmy zabawę Labirynt Mocy, która może stać się doskonałą rozrywką podczas wycieczki do naszych Ogrodów.
Na terenie ogrodu obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt bez względu na rasę oraz wielkość. Ogrody Hortulus tworzone są od ponad 27 lat i obecnie stanowią dziedzictwo przyrodnicze oraz naturalne siedlisko zwierząt takich jak żółwie, zające, króliki, traszki, ptaki, jaszczurki, a nawet lisy i sarny. Obecność innych, obcych zwierząt to zagrożenie nie tylko dla mieszkańców naszego ogrodu ale również dla zwierząt domowych, wprowadzanych na teren ogrodu. Istnieje zbyt duże ryzyko, konfrontacji zwierząt domowych ze zwierzętami dzikimi. W konsekwencji może to prowadzić do obrażeń zwierzaków oraz zniszczenia siedliska tych które mieszkają na terenie ogrodów. Zniszczeniu mogą ulec również rabaty i kompozycje roślinne – które często tworzą gatunki roślin rzadkich i egzotycznych jak na warunki Polski. Zniszczenie nawet małej części ogrodów, może być nieodwracalne w skutkach i niemożliwe do rekonstrukcji, obecnie niektóre z roślin mają wartość pomników przyrody. Pozostają również kwestie higieny. Niestety zdarzają się tacy właściciele zwierząt, którzy po swoich pupilach nie sprzątają. Dla nas ważne jest aby Ogród można było zwiedzać swobodnie. Fekalia nie tylko niekorzystnie wpływają na rozwój roślin ale są również nieprzyjemne dla samych zwiedzających. Nasze ogrody często odwiedzają rodziny z małymi dziećmi, dla których szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Ogrody Hortulus a szczególnie Ogrody Hortulus Spectabilis to olbrzymia powierzchnia, która daje możliwości swobodnego poruszania się oraz zabawy szczególnie dzieciom. Na terenie ogrodów licznie porozstawiane są krzesła, leżaki czy pufy. Często nasi goście wypoczywają po prostu na trawie. Nie chcemy aby ta swoboda oraz możliwość wypoczynku była ograniczona. Żadne ze zwiedzających, niezależnie od tego czy jest właścicielem zwierzaka, nie chce podczas swojej wycieczki martwić się o bezpieczeństwo oraz o czystość swoich butów i ubrań. Ogrody codziennie odwiedza ogromna liczba turystów, w różnym wieku, o różnych upodobaniach. Tworząc regulamin zwiedzania takiego kompleksu, jakim są Ogrody Hortulus, należy wypracować kompromis. Względy bezpieczeństwa oraz higieny decydują o zakazie wprowadzania zwierząt w tym psów wszystkich ras na teren ogrodów. Prosimy o zrozumienie. Psa można zostawić przy bramce wejściowej do Ogrodu lub w wyznaczonym miejscu, gdzie dostanie miskę z wodą.
Oczywiście tak. Przy Ogrodach Tematycznych znajduję się Caffebar Barwinek, nie musisz kupować biletu wstępu aby skorzystać z usług tego Caffebaru. Na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis znajduję się Caffebar Rumianek, musisz kupić biletu wstępu aby skorzystać z usług tego Caffebaru.
Oczywiście, rezerwacja posiłku dla grup zorganizowanych jest wskazana. Grupy zorganizowane, które chcą zamówić posiłek powinny zrobić to najpóźniej na dzień przed planowanym przyjazdem. Pamiętaj, że posiłek dla grupy musi być jednolity, nie możesz zamówić dla każdego z uczestników wycieczki innego dania. Dysponujemy stałym menu ale zapytaj nas również o dania z poza karty.
Rezerwacji możesz dokonać drogą e-mailową lub telefonie. Napisz do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń 662 358 360 lub 662 357 654. Składając zamówienie podaj: datę przyjazdu, godzinę o której chcesz zjeść posiłek, ilość osób, numer kontaktowy do kierownika grupy oraz wybrane menu. Podaj również Ogród i bar w którym twoja grupa chce spożyć posiłek. Pamiętaj, że posiłek dla grupy musi być jednolity, nie możesz zamówić dla każdego z uczestników wycieczki innego dania.
Tak. W Ogrodach Tematycznych fakturę za posiłek wystawiamy w kasie marketu Ogród i Galeria, na podstawie paragonu wystawionego w Caffebar Barwinek. W Ogrodach Hortulus Spectabilis fakturę za posiłek wystawiamy w kasie Serduszkowej Chaty, na podstawie paragonu wystawionego w Caffebar Rumianek.
Na terenie barów obowiązuje zakaz spożywania własnych kanapek czy posiłków.
Oferujemy bezpłatne parkingi dla samochodów osobowych oraz autokarów wycieczkowych i busów. Przy Ogrodach Tematycznych parking dla samochodów osobowych znajduje się bezpośrednio przy markecie Ogród i Galeria oraz przy drodze dojazdowej - parking publiczny. Parking dla autokarów oraz busów znajduje się przy drodze dojazdowej obok wejścia do Ogrodów dla wycieczek. Przy Ogrodach Hortulus Spectabilis, parking dla samochodów osobowych oraz autobusów znajduje się w brzozowym lasku.
Ogrody Tematyczne Hortulus powstały ponad 27 lat temu jako ogród prywatny. Po kilku latach zostały udostępnione do zwiedzania. Na terenie ogrodów znajdują się rośliny rzadkie i egzotyczne, które rozrosły się przez lata i obecnie stanowią dziedzictwo przyrodnicze. Nie ma możliwości zmiany zagospodarowania przestrzennego i rekonstrukcji Ogrodów. Zmian zagospodarowania tego terenu nierozłącznie wiązałaby się ze zniszczeniem wielu cennych gatunków roślin, które obecnie maja wartość pomników przyrody. Ze względu na specyfikę ogrodu – rozrośnięte rośliny oraz poszczególne ogrody, które jako nawierzchnię mają piasek, żwir, kamienie, ziemię a w niektórych miejscach wąskie ścieżki - nie ma możliwości przejazdu wózkiem. Często element ogrodu stanowią również mostki, kładki i schody. Przede wszystkim względy bezpieczeństwa przesądziły o wprowadzeniu bezwzględnego zakazu dla wszystkich rodzajów wózków. W związku z powyższym, powstał nowy kompleks – Ogrody Hortulus Spectabilis, gdzie uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych i używających wózków. Asfaltowa droga umożliwia zwiedzenie praktycznie całego kompleksu. Jedynie w samym labiryncie nie ma możliwości wjazdu wózkiem, ponieważ rośliny mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone przez kółka. Zapraszamy do odwiedzin w Ogrodach Hortulus Spectabilis.
Tak, ten kompleks przystosowany jest do poruszania się wózkami. Jedynie w samym labiryncie obowiązuje zakaz wjazdu wózkiem, ponieważ kółka wózków mogłyby nieodwracalnie uszkodzić korzenie oraz łodygi roślin.
W ogrodzie można robić zdjęcia na własny niekomercyjny użytek. Wyjątkiem są ślubne i komercyjne sesje zdjęciowe, które wymagają opłaty. Zobacz więcej o sesji w Ogrodach Hortulus -> Bezwzględny zakaz robienia zdjęć obowiązuje w markecie Ogród i Galeria oraz Serduszkowej Chacie.
Tak, nasze kasy w sklepach oraz w barach są wyposażone w terminale płatnicze.
Z toalet skorzystasz u nas bezpłatnie.
Pamiętaj, że Ogrody Hortulus to rozległy kompleks, który przemierzać będziesz na piechotę. Ubierz wygodne obuwie sportowe i ciesz się zwiedzaniem. W szpilkach czy na koturnach będzie Ci ciężko przejść przez ogrodowe ścieżki, które często wyłożone są żwirkiem lub kamieniami. Zabierz ze sobą parasol, pogoda nad morzem bywa zmienna. Pamiętaj, że po deszczu kałuża czy błoto, szczególnie w ogrodzie to zjawisko naturalne – jeśli nie chcesz się pobrudzić, załóż buty gumowe. Reszta stroju dowolna, żeby tylko było Ci wygodnie, pamiętaj tylko, że jesteś w plenerze ;)
Najdogodniejszy dojazd prowadzi z drogi ekspresowej S6, zjazd nr 20 w miejscowości Borkowice lub drogi krajowej nr 11 (odcinek: Koszalin - Kołobrzeg) - zjazd w miejscowości Borkowice na południe. Do Dobrzycy można dojechać również z drogi krajowej nr 6 (głównej drogi wybrzeża - łączącej Gdańsk ze Szczecinem) - zjazd w miejscowości Biesiekierz na północ. Z Koszalina i z Kołobrzegu dojazd zajmuje 20 - 30 min (odległość ok 25 km).
Dojazd busem z Koszalin M&S Bus - Koszalin -> Dobrzyca -> Koszalin. Przystanek początkowy przed dworcem PKP (koło przystanku MZK). Aktualny rozkład jazdy wyłącznie na przystanku lub pod numerem tel. 602 655 260. Dojazd busem z Kołobrzegu lub Darłówka W okresie od 19 czerwca do 10 września na trasie Kołobrzeg -Dobrzyca - Darłówko, kursuje Airbus. Airbus porusza się pasem nadmorskim m.in. przez: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Mielno, Łazy, Suchą Koszalińską, Dąbki, Darłowo, Darłówko. Sprawdź czy bus zatrzymuje się w Twojej miejscowości.
Liczne pamiątki takiej jak pocztówki, magnesy, kalendarze oraz inne produkty markowe możesz kupić w Ogrodach Tematycznych w markecie Ogród i Galeria, wybrany asortyment dostępny jest również w Caffebarze Barwinek. W Ogrodach Hortulus Spectabilis pamiątki kupisz w Serduszkowej Chacie.
Tak, skrzynkę na listy znajdziesz przy markecie Ogród i Galeria w Ogrodach Tematycznych Hortulus.
Wieża to konstrukcja metalowa, która podczas burzy może zachować się jak ogromna antena zbierająca ładunki atmosferyczne. Uderzenie pioruna w wieżę skutkuje porażenie prądem osoby, która się na niej znajduje, co może spowodować utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu. Przebywanie w labiryncie w czasie burzy, również jest niebezpieczne. Nie lekceważ komunikatów od obsługi ogrodów. Labirynt i wieża podczas burzy są bezwzględnie zamykane do odwołania. Nie przyjmujemy zwrotów biletów spowodowanych burzą i zamknięciem wieży oraz labiryntu.
Nie, bilet wstępu do Ogrodów Hortuls Spectabilis upoważnia do korzystania z wieży i labiryntu.
W Ogrodach Hortulus Spectabilis tylko w samym labiryncie nie można poruszać się z wózkiem, kółka wózków mogłyby nieodwracalnie uszkodzić korzenie i łodygi roślin. Pamiętaj, że ścieżki w labiryncie mają 3,5 km.