Drukuj

Na przełomie października i listopada w Odessie na Ukrainie odbyło się seminarium dla specjalistów ogrodnictwa. Wydarzenie zgromadziło właścicieli szkółek roślin ozdobnych, architektów krajobrazu, ogrodników oraz producentów elementów małej architektury. 

Szkolenie trwało 4 dni. Każdy dzień poświęcony był innym zagadnieniom. W programie szkolenia znalazły się m.in.: projektowanie ogrodów w różnych stylach, produkcja oraz pielęgnacja róż, projektowanie oświetlenia ogrodowego czy założenie i utrzymanie trawników. Wykładowcy zaproszeni byli z Polski, Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. Polskę reprezentowała Iwona Bigońska – właścicielka firmy Hortulus, ogrodnik  z wieloletnim doświadczeniem oraz pasjonat i miłośnik natury.

 

Wykłady prowadzone przez właścicielkę firmy nie tylko poszerzyły wiedzę uczestników ale również zainspirował ich do nowego działania. W prezentowanym programie omówione znalazły m.in.: historia powstania i rozwój firmy Hortulus, projektowanie ogrodów w różnych stylach na przykładzie Ogrodów Tematycznych Hortulus, zakładanie i pielęgnacja rabat, produkcja roślin, zarządzanie i marketing przedsiębiorstwa. Nowatorskim spojrzeniem na kierunki rozwoju branży ogrodniczej były tematy – Ogrody jako produkt turystyczny oraz ogród jako marka. Sześciogodzinne wykłady wzbogacone były panelem dyskusyjnym. Właścicielka firmy – Iwona Bigońska, chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez zaciekawionych słuchaczy.

Prelekcje cieszyły się zainteresowaniem do tego stopnia, że po ich zakończeniu ukraińska telewizja wyemitowała film o Ogrodach Hortulus. Zobaczcie jak brzmi opowieść o Ogrodach Hortulus w ukraińskiej wersji językowej.