plendenorusv

UWAGA!
21 czerwca (poniedziałek) w Ogrodach Hortulus Spectabilis odbędzie się Noc Kupały.
Z tej okazji Ogrody Hortulus Spectabilis będą wyjątkowo czynne.

 

9 października Ogrody Hortulus w Dobrzycy odwiedziła grupa nauczycieli przedmiotów gastronomicznych. Wizyta obyła się w ramach seminarium Dziedzictwo kulinarne Pomorza Zachodniego wraz z nowymi trendami w kuchni i cukiernictwie.

Uczestnicy seminarium ruszyli na wycieczkę szlakiem Ogrodowej Filozofii Smaku zwiedzając m.in.: ogrody kwiatów jadalnych, ogrody warzywne oraz ziołowe. W czasie wizyty  odbyły się również warsztaty kulinarne. Podstawowymi składnikami dań przygotowanych podczas warsztatów były warzywa, zioła i kwiaty z ekologicznej uprawy Ogrodów Hortulus.  

Warsztaty odbył się pod hasłem Dynia w różnych odsłonach.  Piżmowa, hokkaido, longue de nice, sweet dupling czy penelopa, to tylko nieliczne z odmian dyń jakie rosną w Ogrodach Hortulus. W sumie zobaczyć tu można blisko 25 różnych odmian dyń. Ich właściwości oraz kulinarne zastosowanie zaprezentował uczestnikom seminarium Szef Kuchni Paweł Romankiewicz. W menu pojawiła się m.in.: rozgrzewająca zupa dyniowa z kawałkami ryby, placuszki dyniowe oraz tatar z łososia z dynią.   

Pogram Ogrodowa Filozofia Smaku realizowany jest od 2016 r., a zapoczątkowany został przez Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Program związany jest edukacją w zakresie ekologicznej uprawy roślin oraz ich kulinarnego wykorzystania. W ramach tej idei powstają m.in. ogrody poświęcone kwiatom jadalnym,  ponad 2 ha warzywniki i ogrody ziołowe, tablice edukacyjne.

Zarówno ogrody poświęcone kwiatom jadalnym, jak i warzywniki prowadzone są w sposób ekologiczny. Zobaczyć tu można m.in.: kolekcje blisko 30 odmian lawend czy kolekcję ponad 20 odmian mięt w tym czekoladową i truskawkową. W warzywnikach Hortulusa wśród wielu popularnych i standardowych warzyw, znajduje się również szeroka kolekcja zapomnianych gatunków (rzepa, brukiew, topinambur) oraz nowych odmian warzyw np. żółte i bordowe marchewki, kolorowa kukurydza, wielokolorowe pomidory. Całość dopełniają tablice edukacyjne zawierające wskazówki uprawowe oraz właściwości danych rośliny. W warzywnikach prowadzone są prelekcje. Program dostosowywany jest do potrzeb oraz wieku uczestników warsztatów.

 

Warsztaty dla nauczycieli (4)
Warsztaty dla nauczycieli (2)
Warsztaty dla nauczycieli (3)
Warsztaty dla nauczycieli (5)
Warsztaty dla nauczycieli (6)
Warsztaty dla nauczycieli (7)
Warsztaty dla nauczycieli (8)
Warsztaty dla nauczycieli (10)
Warsztaty dla nauczycieli (12)
Warsztaty dla nauczycieli (13)
Warsztaty dla nauczycieli (14)
Warsztaty dla nauczycieli (15)
Warsztaty dla nauczycieli (16)
Warsztaty dla nauczycieli (17)
Warsztaty dla nauczycieli (18)
Warsztaty dla nauczycieli (19)
Warsztaty dla nauczycieli (20)
Warsztaty dla nauczycieli (21)
Warsztaty dla nauczycieli (22)
Warsztaty dla nauczycieli (23)
Warsztaty dla nauczycieli (24)
Warsztaty dla nauczycieli (25)
Warsztaty dla nauczycieli (26)
Warsztaty dla nauczycieli (27)
Warsztaty dla nauczycieli (28)
Warsztaty dla nauczycieli (29)
Warsztaty dla nauczycieli (30)
Warsztaty dla nauczycieli (31)
Warsztaty dla nauczycieli (32)
Warsztaty dla nauczycieli (37)
Warsztaty dla nauczycieli (33)
Warsztaty dla nauczycieli (34)
Warsztaty dla nauczycieli (35)
Warsztaty dla nauczycieli (36)
Warsztaty dla nauczycieli (38)
Warsztaty dla nauczycieli (40)
Warsztaty dla nauczycieli (41)
Warsztaty dla nauczycieli (1)