plendenorusv

Uwaga! Przerwa świąteczna!

Od 24 grudnia do 7 stycznia Ogrody Hortulus będą nieczynne.

 

Wiele ptaków opuszcza nasz kraj na zimę, ale są też takie, które z nami zostają. Wśród nich można wymienić m.in. jemiołuszki, gile, sikory bogatki, szczygły, czyże, sójki, kosy czy kawki. Ptaki na co dzień radzą sobie ze wszystkimi trudnościami, jednak kiedy przychodzi zima mogą mieć problemy ze znalezieniem pokarmu. I tutaj możemy im  pomóc – wystawiając ptasie budki, poidełka i karmniki. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków musimy robić to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania posiłków, a kiedy „bufet” stanie się pusty mogą sobie nie poradzić.

Gdy podjęliśmy już decyzje dotycząca pomocy ptakom, pierwszym krokiem w jej realizacji będzie dobór odpowiedniego karmnika lub budki. Budowa karmnika wydaje się prosta, przecież wszyscy budowaliśmy je w szkole, w czasie pracy szybko jednak okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Warto więc skorzystać z karmników dostępnych w sprzedaży. W ofercie sklepów jest ich mnóstwo. Karmniki i poidełka znajdziecie np. tutaj -> (klinki tutaj).

Mając już karmniZabk budkę musimy się zastanowić, co tak właściwie będziemy serwować naszym podopiecznym. Ptaki zaleca się karmić ziarnami, siemieniem lnianym, kawałkami niesolonej słoniny albo mieszaniną smalcu z nasionami. Ważne aby nie dokarmiać ptaków chlebem. Pieczywo bardzo szybko chłonie wodę i pleśnieje, a dodatkowo zawiera sól.

Nie chowajmy ptasiego domku po zimie. Wiosną i latem ptaki dalej będą z niego korzystać. Niektóre gatunki ptaków dużo podróżują i latem chętnie korzystaj z takich domków. Tym razem nie będzie to ich prywatna stołówka, lecz hotel. Posiadanie ptasiej budki czy karmnika to również gwarancja wspaniałych koncertów. Kiedy tylko zrobi się cieplej, pracę lub odpoczynek w ogrodzie będzie umilał nam ptasi śpiew.

Pamiętajcie, że domki czy poidełka dla ptaków mogą stać się ozdobami ogrodu. Oryginalny domek może podkreślić wyjątkowy charakter ogródka i przyciągnie wzrok odwiedzających go gości. Takie drobne detale w ogrodzie tworzą jego niepowtarzalny klimat.